<
+ Odpowiedz w tym wątku
Strona 1 z 2 1 2 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 12
  1. #1
    Zagorzały Fan FNiN Awatar Luk
    Dołączył
    Oct 2007
    Płeć
    Posty
    1,752

    Domyślnie Zasady pisania rozprawki

    No właśnie... Moja polonistka uczy, że pisząc rozprawkę należy jasno i bardzo klarownie zaznaczać argumenty.

    Moim pierwszym argumentem jest...
    Kolejny argument to...
    Następną sprawą jest...
    Z przytoczonych argumentów wynika...


    Czy Wy tak piszecie? Ja nie. Jak dla mnie to brzmi nad wymiar sztucznie i groteskowo. Jakby ktoś wziął linijkę i dokładnie zaznaczył na papierze ile centymetrów ma dany argument, gdzie się zaczyna a gdzie kończy. Z kolei w miarę "luźno" pisane rozprawki (tzn. płynne przechodzenie pomiędzy argumentami) moja polonistka nazywa esejami (i ocenia niżej), co jest niedorzeczne, bo przecież rozprawka w pewnym stopniu sama w sobie jest esejem.

    Jako, że nie lubię się dostosowywać pod czyjeś wymyślne ideologie, szukam jakiejś podpory u PWN, czy czegoś podobnego. Gdyby ktoś z Was przypadkiem zawadził o coś co okazałoby mi się pomocne, to proszę o sygnał . Ciekaw też jestem, jak Wam każą pisać rozprawki.
    Każdą sprawę można rozwiązać w trojaki sposób: dobrze, źle i po mojemu.
    Fear leads to anger; anger leads to hate; hate leads to suffering. - Yoda


    "Cudzej pizzy się nie zeżera!"
    ~Buka

  2. #2
    Zagorzały Fan FNiN Awatar Patryx
    Dołączył
    Oct 2008
    Płeć
    Wiek
    29
    Posty
    1,613

    Domyślnie Odp: Zasady pisania rozprawki

    Najpierw dajesz hipotezę w postaci zdania pytającego. Nastepnie (w nowym akapicie) po kolei argumenty dajesz. Trzeba stosowac odpowiednie słownicto (najpierw, nastepnie, pozniej itd). Nie powtarzaj danego zwrotu! Można wplesc kontrargument i zbic go oczywiscie. W zakonczeniu dajesz teze.
    To jedyny (chyba) sposób i nie znam lepszego. Tak mnie własnie uczono.

  3. #3
    Zagorzały Fan FNiN Awatar Luk
    Dołączył
    Oct 2007
    Płeć
    Posty
    1,752

    Domyślnie Odp: Zasady pisania rozprawki

    No, tak. Taka jest konstrukcja rozprawki. Teza (lub hipoteza), argumentacja i potwierdzenie tezy. Przy czym moja polonistka strasznie czepia się tej argumentacji...
    Każdą sprawę można rozwiązać w trojaki sposób: dobrze, źle i po mojemu.
    Fear leads to anger; anger leads to hate; hate leads to suffering. - Yoda


    "Cudzej pizzy się nie zeżera!"
    ~Buka

  4. #4
    Super Moderator FNiN Awatar Jasti
    Dołączył
    Jun 2008
    Płeć
    Wiek
    31
    Posty
    2,728

    Domyślnie Odp: Zasady pisania rozprawki

    Hm, właściwie to nam pani dała tylko słownictwo do rozprawki (do którego nie zaglądam, chyba nie jest trudno samemu coś wymyślić...), podała po ile mniej więcej dań ma mieć wstęp, argumenty i przykłady i zakończenie. Do tego trzymać się mamy tego, że najmniej mamy mieć trzy argumenty. I właściwie żadnych więcej rzeczy nam nie mówiła...
    "Bar Najlepsze Żeberka Hargi w pobliżu portu prawdopodobnie nie zalicza się do najlepszych lokali miasta. Obsługuje klientów, którzy preferują ilość nad jakość i rozbijają stoły, jeśli jej nie dostaną. Nie szukają potraw wyszukanych czy egzotycznych, ale wolą dania konwencjonalne, jak embriony ptaków nielotów, mielone organy w powłoce jelit, plastry ciała świń czy bulwy bylin przypalane w zwierzęcym tłuszczu; w ich gwarze określa się je jako jajka, kiełbasę, bekon i frytki."

  5. #5
    Zafascynowany FNiN Awatar Morowis
    Dołączył
    Aug 2008
    Płeć
    Wiek
    28
    Posty
    267

    Domyślnie Odp: Zasady pisania rozprawki

    Hm... u mnie jak u Luka też pani podała taki system pisania rozprawki, który mi również zbytnio nie przypada do gustu. Szczerze to dzięki takiemu nie uczą nas własnej innowacji. No cóż, niestety dzięki takiemu wątpię żeby ktoś w przyszłości wspominał pod tym względem dobrze język polski.

    My nie piszemy po angielsku, u nas nazwy przedmiotów małymi literami... // Jasti
    Ostatnio edytowane przez Jasti ; 17-03-09 o 11:36
    Zapraszam wszystkich na stronę z moimi opowiadaniami - www.morowis.yoyo.pl

    "Ottus 2 is ready" - zapraszam

  6. #6
    Fan FNiN Awatar Woju
    Dołączył
    Jun 2007
    Płeć
    Wiek
    31
    Posty
    730

    Domyślnie Odp: Zasady pisania rozprawki

    Trochę niezgodnie z tematem, też o języku polskim. Dostaję do ręki sprawdzone wypracowanie. Krótkie bo krótkie, 1 strona papieru podaniowego. Dłuższych nie piszę. Przy każdej linijce "+". 3 błędy interpunkcyjne (brak przecinka przed "że", miejscami tak mi się wydaje lepiej nie wiem czemu). Ocena? 2. Hmmm

    Mam pewną teorię. Babka ma 140cm wzrostu a ja 188 Kompleksik leczymy?
    Ostatnio edytowane przez Jasti ; 17-03-09 o 11:37
    Wszystkie błędy w moich wypowiedziach są celowe. Umiem pisać i czytać

  7. #7
    Super Moderator FNiN Awatar Jasti
    Dołączył
    Jun 2008
    Płeć
    Wiek
    31
    Posty
    2,728

    Domyślnie Odp: Zasady pisania rozprawki

    Vooyu - a jakieś wytłumaczenie? Nam kobita zawsze pisze, czemu taka ocena a nie inna. Właściwie to ona robi o tyle fajnie, że daje po dwa punkty z danej kategorii. Zdaje się kategorie to: ortografia/interpunkcja, styl i eee... kurde, nie wiem " Zgodność z tematem? No kurczę, zapominam, bo zawsze mam po 2 w każdym i jakoś szczególnie mnie to nie interesuje (nie, nie chwalę się, bardziwej usprawiedliwiam, że nie wiem "). Jak ktoś ma 6 punktów to ma piątkę, chyba że dostaje jakiegoś ekstra plusa za wyczerpanie tematu czy tam nie wiem co jeszcze, to cela. W każdym razie na takim wykazie można sobie sprawdzić za co się ma mniej punktów. No i jak trzeba, to zawsze jest parę słów uzasadnienia od nauczycielki.

    Wracając do rozprawek... Z ciekawości zapytam - ile dostajecie tematów? Jeden narzucaony czy dwa albo trzy do wyboru? I możecie podać jakiś przykład tematu? Jestem ciekawa jak to u Was wygląda

    A, i jeszcze coś chciałam Kiedy zaczęliście pisać rozprawki? U nas, moim zdaniem, trochę późno, bo w 3 gimnazjum... Wiem, że niektórzy zaczynają w pierwszej lub w drugiej.
    "Bar Najlepsze Żeberka Hargi w pobliżu portu prawdopodobnie nie zalicza się do najlepszych lokali miasta. Obsługuje klientów, którzy preferują ilość nad jakość i rozbijają stoły, jeśli jej nie dostaną. Nie szukają potraw wyszukanych czy egzotycznych, ale wolą dania konwencjonalne, jak embriony ptaków nielotów, mielone organy w powłoce jelit, plastry ciała świń czy bulwy bylin przypalane w zwierzęcym tłuszczu; w ich gwarze określa się je jako jajka, kiełbasę, bekon i frytki."

  8. #8
    Zagorzały Fan FNiN Awatar Luk
    Dołączył
    Oct 2007
    Płeć
    Posty
    1,752

    Domyślnie Odp: Zasady pisania rozprawki

    Samą konstrukcję rozprawki miałem już chyba w szóstej klasie podstawówki , ale nie wydaje mi się, żeby rozprawka była uwzględniona w programie szkoły podstawowej. Po prostu zajefajna polonistka była i bardzo szybko przerobiliśmy wszystkie możliwe tematy . Wtedy to też napisałem chyba pierwszą. Potem miałem z tym spokój, a teraz walnęło to jak jakaś nawałnica. Rozprawka o tym i o tamtym... Z reguły tematy są do wyboru. Niedawno pisałem np. o tym, że "powinno się przypominać i dawać świadectwo temu, czym jest wojna".
    Każdą sprawę można rozwiązać w trojaki sposób: dobrze, źle i po mojemu.
    Fear leads to anger; anger leads to hate; hate leads to suffering. - Yoda


    "Cudzej pizzy się nie zeżera!"
    ~Buka

  9. #9
    Zainspirowany FNiN Awatar djdomin
    Dołączył
    Dec 2008
    Płeć
    Wiek
    47
    Posty
    186

    Domyślnie Odp: Zasady pisania rozprawki

    Cytat Zamieszczone przez luk Zobacz posta
    No właśnie... Moja polonistka uczy, że pisząc rozprawkę należy jasno i bardzo klarownie zaznaczać argumenty.

    Moim pierwszym argumentem jest...
    Kolejny argument to...
    Następną sprawą jest...
    Z przytoczonych argumentów wynika...


    Czy Wy tak piszecie? Ja nie. Jak dla mnie to brzmi nad wymiar sztucznie i groteskowo.
    LUK, to JEST sztuczne i groteskowe. NIGDZIE poza szkołą nie pisze się rozprawek. Cała ta forma jest sztuczna. Służy chyba li tylko umiejętności wynajdywania argumentów na zadany temat. I być może wciskaniu określonych wzorców w głowy dzieci (typu: Słowacki wielkim poetą był, że sobie pozwolę zacytować Gombrowicza)

    Ale tak nauczają w szkole... krótka rada: podporządkuj się pod nauczycielkę, bo to ona stawia Ci oceny - to jest mój pierwszy argument. Kolejnych nie będzie.

    A jeśli chcesz nauczyć się pisać - pisz klarownie, ale nie sztucznie.

  10. #10
    Fan FNiN Awatar Ministerstwo Pogody
    Dołączył
    Jan 2009
    Płeć
    Wiek
    24
    Posty
    679

    Domyślnie Odp: Zasady pisania rozprawki

    Właśnie, ja piszę wręcz w odrotnym sylu, jeśli mi się zdarzy pisać. To "Moim pierwszym argumentem jest..." straszne! Będzie mi się śniło to jako koszmar.

+ Odpowiedz w tym wątku
Strona 1 z 2 1 2 OstatniOstatni

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 2 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 2 gości)

     

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
Odwiedź nas na Google+!
wspiera nas:
©FNiN.eu 2006-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Developed by: Hern.as

Strona korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz,
by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku
zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Rekomendacje: Quizado.com - Symulator Familiady, zorganizuj swoją własną Familiadę