<
+ Odpowiedz w tym wątku
Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 1 2
Pokaż wyniki od 11 do 19 z 19
  1. #11
    Masz barna! Awatar Isaa
    Dołączył
    Feb 2013
    Płeć
    Wiek
    25
    Posty
    341

    Domyślnie Odp: GNL na liście obowiązkowych lektur?

    A ja jestem bardzo ciekawa, czy Kosik się wypowiedział na temat tego genialnego pomysłu, bo jeśli miałabym strzelać co sądzi na ten temat, to zgadywałabym, że jest średnio zachwycony.

    Nie wiem, czy PS jest najlepszy, szczerze mówiąc, to nie umiałam przeczytać go ani razu uważnie (zwłaszcza fragmentów, w których śnili), nie wiem, czy GNL jest dobrym pomysłem, bo mnie wciągnęła grubo po połowie (a szczerze wątpię, żeby dużo ludzi przebrnęło przez pierwszy rozdział czegoś, co ich nie interesuje); moją ulubioną częścią jest TMK i jeśli miałabym polecać którąkolwiek z części, to właśnie tę, tylko ona jest za długa.
    Jakoś nie potrafię sobie po prostu wyobrazić, żeby FNiN był lekturą (bo wiecie czego nie ma w tych książkach? Religii w szkole ).

    kto wie, czym kierowali się w MEN-ie.
    Myślę, że GNL dali właśnie dlatego, że to pierwsza część.


    A co do samego kanonu lektur: jak oni mogli wywalić Anię z Zielonego Wzgórza z kanonu podstawowego?!!!one (która powinna być o wiele wcześniej niż w 5 klasie)

  2. #12
    Zafascynowany FNiN Awatar serpens volucer
    Dołączył
    Jun 2012
    Płeć
    Wiek
    23
    Posty
    498

    Domyślnie Odp: GNL na liście obowiązkowych lektur?

    Cytat Zamieszczone przez verycrazycornflake Zobacz posta
    Myślę że wiele osób nigdy nie osiągnie odpowiedniego poziomu intelektualnego, aby zrozumieć FNiN (chociażby wszystkie teorie naukowe przemycone w serii).
    Bardziej mnie zastanawia poziom intelektualny na jakm trzeba być żeby odgadnac wszystkie podteksty jakie spece z MEN-u spróbują mu przypisać...

    Cytat Zamieszczone przez verycrazycornflake Zobacz posta
    Czy ja dobrze widzę, że do kanonu lektur uzupełniających dodano Agathę Christie?!
    A to akurat chyba zawsze było w lekturach uzupełniających w gimbazie jeśli się nie mylę?

    ^A to przez zasady na za dużą sygnaturę.

  3. #13
    Zaciekawiony FNiN Awatar verycrazycornflake
    Dołączył
    Nov 2016
    Płeć
    Wiek
    23
    Posty
    35

    Domyślnie Odp: GNL na liście obowiązkowych lektur?

    Cytat Zamieszczone przez serpens volucer Zobacz posta
    A to akurat chyba zawsze było w lekturach uzupełniających w gimbazie jeśli się nie mylę?
    Być może, kłócić się nie będę, jednak trochę mi się gryzie
    "Oko za oko uczyni tylko cały świat ślepym." ~Mahatma Gandhi

  4. #14
    Zegix Awatar Zegarmistrz
    Dołączył
    Jan 2007
    Płeć
    Posty
    3,648

    Domyślnie Odp: GNL na liście obowiązkowych lektur?

    Zastanawiam się skąd tyle narzekań i negatywnych komentarzy... Że zła część, że lektury zniechęcą do czytania, że będzie źle omawiane? Naprawdę nie rozumiem, moim zdaniem jest to świetna informacja. Pamiętam ja sam pod koniec podstawówki próbowałem przekonać nauczycielkę, żebyśmy omawiali FNiN jako lekturę, zazdrościłem tym na forum, którym się udało. Pamiętajcie, że 6 klasa podstawówki to 6 klasa, to że teraz jesteście starzy nie znaczy, że tak samo myśleliście jako dzieci . Teraz wszyscy tacy jacyś zgorzkniali...

    Bo serio - co złego może się stać? Ktoś oleje i nie przeczyta, bo to lektura? I tak by nie przeczytał na 99%. Może zobaczy reakcję innych, którzy przeczytali, albo podczas omawiania się zainteresuje. Że będzie źle omawiane? W części przypadków pewnie tak, ale zdarzają się ogarnięci nauczyciele. Najgorsze co mi przychodzi do głowy, to "odbębnienie" tej książki bo jakaś nowa i biedny nauczyciel nie wie o co chodzi, i tyle, nie wiem jak miałby zniechęcić potencjalnego czytelnika.

    Według mnie wybór GNL jest dobry, jasne pewnie trochę dziecinna, ale jednocześnie nie jakaś przytłaczająca ani wymagająca. Przypominam, że to 6 klasa podstawówki. Taki zbiór opowiadań, ale który czyta się dobrze i potrafi zachęcić do kolejnych. Mnie zachęcił . No i to pierwsza część, to wydaje się oczywiste od niej zacząć.

    Według mnie to świetnie, że w końcu lekturą nie jest książka, która wygląda jakby cudem ocalała z biblioteki w Aleksandrii, z brązowym papierem i poklejonym szarą taśmą grzbietem. Znacznie bliższa obecnym realiom, a nie realiom naszych rodziców, pisana w "nowoczesny" sposób, który jest w stanie zachęcić młodego człowieka a nie go zanudzić. Dla mnie to zdecydowanie może być taki "polski Harry Potter". Bo żeby dzieci zachęcić do czytania, musi być to dla nich atrakcyjne, a obecnie atrakcyjne jest co innego niż kiedyś. I nawet okładka i wydanie są ładne, zachęcające (chyba, że będzie to biedronkowe, fuj) i ma to duże znaczenie dla kogoś, kto nie przywykł do czytania dla przyjemności.

    Bo tak to chyba należy traktować, jako zachętę czytania i pokazanie, że hej, są też normalne, fajne książki, które można przeczytać zamiast obejrzeć kolejny mecz w Counter Strike'a. Dodatkowo wiele w pierwszej części jest rozkmin, z których może wywiązać się ciekawa dyskusja na lekcji, o ile nauczyciel umiałby to poprowadzić, mam wrażenie, że więcej niż w wielu lekturach, które ja czytałem w podstawówce. (no chyba, że nie zrozumiałem, bo były z poprzedniej epoki, co jest możliwe, ale tylko potwierdza słuszność wyboru FNiN jako lektury)

  5. #15
    Antyspiskowiec Awatar kam193
    Dołączył
    Apr 2009
    Płeć
    Wiek
    27
    Posty
    2,967

    Domyślnie Odp: GNL na liście obowiązkowych lektur?

    Bardziej niż nauczycieli odbębniających boją się nauczycieli, którzy po prostu nie lubią FNiN - bo są i tacy ludzie.

    Swoją drogą, ciekawa jest kwestia jakości - jeśli Powergraph nie zdecyduje się wznowić biedronkowego wydania, to będą to chyba najlepiej wydane lektury. I jest szansa, że szybko nie osiągną aleksandryjskiego poziomu. Inna sprawa, że co jeden minister włoży do kanonu lektur, to inny wyjmie - więc nie jest wcale powiedziane, że jeśli GNL zostanie do ostatecznej wersji (w końcu póki co to propozycja), to czy rok-dwa później nie zniknie z listy. A jednak jak już wejdzie, to wolałbym żeby FNiN tam zostało.
    Dobranoc.
    Doba powinna trwać 30 godzin!

    Skargi, prośby, odwołania do mnie - poradnik > > >
    - [...] Eee... A co znaleźliśmy?
    - Zobaczysz. Idziemy do pałacu. Sprowadź Anguę, może być nam potrzebna. I przygotuj nakaz rewizji.
    - To znaczy młot, sir?

    Vimes i Marchewa,
    Na glinianych nogach, T. Pratchett

  6. #16
    Super Moderator FNiN Awatar Jasti
    Dołączył
    Jun 2008
    Płeć
    Wiek
    31
    Posty
    2,728

    Domyślnie Odp: GNL na liście obowiązkowych lektur?

    Moim zdaniem kto ma nie przeczytać, ten i tak nie przeczyta, czy lekturą to będzie czy nie. A za to jest szansa, że ktoś nie zetknąłby się z tą serią, gdyby nie spis lektur. Z jednej strony rozumiem Wasze obawy, że dzieciaki powiedzą 'fuj, lektura'. Ale może właśnie wywalenie pozycji pachnących kurzem i starymi ludźmi sprawi, że dzieciaki zaczną w inny sposób postrzegać lektury? Spora część dzieciaków w podstawówce jest zmuszana do czytania lektur i odrabiania prac domowych przez rodziców. I owszem, może to budzić w nich negatywne nastawienie do książki. Ale nie wierzę, że normalnie komuś książka by się spodobała, ale jednak przez fakt, że jest lekturą będzie nią gardzić Więc jak już takie dziecko zacznie czytać, z własnej lub nie z własnej woli, to albo się wkręci, albo nie. Moim zdaniem istnieje większa szansa, że kogoś FNiN zachęci do czytania, niż że zrobi to Pan Tadeusz.
    Co do wyboru GNL - dla mnie logicznym jest zacząć od pierwszej części, no i tak z tego co pamiętam, to jest to najmniej pokręcona część, nie wymagająca zbyt wiele od czytelnika (a to jednak dopiero dzieci ), akurat odpowiednia do podstawówki.
    "Bar Najlepsze Żeberka Hargi w pobliżu portu prawdopodobnie nie zalicza się do najlepszych lokali miasta. Obsługuje klientów, którzy preferują ilość nad jakość i rozbijają stoły, jeśli jej nie dostaną. Nie szukają potraw wyszukanych czy egzotycznych, ale wolą dania konwencjonalne, jak embriony ptaków nielotów, mielone organy w powłoce jelit, plastry ciała świń czy bulwy bylin przypalane w zwierzęcym tłuszczu; w ich gwarze określa się je jako jajka, kiełbasę, bekon i frytki."

  7. #17
    Lunatyk Awatar Drago
    Dołączył
    Sep 2008
    Płeć
    Wiek
    31
    Posty
    1,226

    Domyślnie Odp: GNL na liście obowiązkowych lektur?

    Nie uważam, że jest to jakiś bardzo zły pomysł. Może kogoś to zachęci do czytania. A tych którzy i tak mają jakieś uprzedzenia i tak by nie wciągnęła - wiem po swoim przykładzie, bo Hobbita miałem jako lekturę i czytało się super, ale innych książek z listy jakoś nie miałem motywacji ruszyć.

    Jedna rzecz powinna pójść na plus: tych książek nie ma aż tak wiele w bibliotekach, więc pewnie część rodziców kupi egzemplarz dla swoich dzieci. Powergraph zarobi trochę i będą mogli część tego przychodu przeznaczyć na np. wydanie jakiś nowych, fajnych książek.
    Cytat Zamieszczone przez Rafał Kosik, Vertical
    A tak naprawdę, otrzymać po śmierci Łaskę Jasności może tylko człowiek doskonale niewierzący, bo tylko jego prawe uczynki płyną ze szlachetnych, bezinteresownych pobudek, a nie ze strachu przed strąceniem w Wieczny Mrok.

  8. #18
    Zegix Awatar Zegarmistrz
    Dołączył
    Jan 2007
    Płeć
    Posty
    3,648

    Domyślnie Odp: GNL na liście obowiązkowych lektur?

    Cytat Zamieszczone przez Isaa Zobacz posta
    A ja jestem bardzo ciekawa, czy Kosik się wypowiedział na temat tego genialnego pomysłu, bo jeśli miałabym strzelać co sądzi na ten temat, to zgadywałabym, że jest średnio zachwycony.
    Tutaj opinia Rafała
    Cytat Zamieszczone przez Kosik
    Jednak sądzę, że plusy przeważają nad minusami, bo przecież w ten sposób mogę dotrzeć do nowych czytelników. Moją misją było napisanie takiej powieści (serii), która zachęci młodych do czytania. Jeśli więc po kilku latach męczenia lektur, w większości przedpotopowych i nudnych, ktoś po raz pierwszy natrafi na coś współczesnego i mam nadzieję wciągającego, to może uda się go przekonać, że czytanie sprawia przyjemność.
    więcej tu:
    http://niestatystyczny.pl/2016/12/22...zkowych-men-u/

  9. #19
    Zainspirowany FNiN Awatar mikolas109
    Dołączył
    Feb 2011
    Płeć
    Wiek
    25
    Posty
    93

    Domyślnie Odp: GNL na liście obowiązkowych lektur?

    Jestem pewien że czytelnikom taka reforma nie zaszkodzi Miejmy nadzieję że wpłynie to pozytywnie na zdanie o serii. Szersze grono odbiorców może przynieść nowe perspektywy powstawania kolejnych części Pożyjemy, zobaczymy...

+ Odpowiedz w tym wątku
Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 1 2

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

     

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
Odwiedź nas na Google+!
wspiera nas:
©FNiN.eu 2006-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Developed by: Hern.as

Strona korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz,
by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku
zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Rekomendacje: Quizado.com - Symulator Familiady, zorganizuj swoją własną Familiadę