<
+ Odpowiedz w tym wtku
Strona 1 z 2 1 2 OstatniOstatni
Poka wyniki od 1 do 10 z 19
    Antyspiskowiec Awatar kam193
    Doczy
    Apr 2009
    Pe

Domylnie GNL na licie obowizkowych lektur?

Wrd propozycji zwizanych z reform edukacji*, ministerstwo pokazao now list lektur (info np. tutaj, na stronie MEN-u te to gdzie pewnie jest, ale ministerialne serwery lubi m.in. niewytrzymywa obcienia) - wrd pozycji obowizkowych w VI klasie pojawia si Gang Niewidzialnych Ludzi.

Co o tym mylicie? W kocu nie jest nowoci, e GNL trafia do szk - fragment pojawi si ju w przynajmniej jednym podrczniku do gimnazjum i to par lat temu, zdaje si, e niektrzy nauczyciele wykorzystuj go jako dodatkow lektur - jednak po raz pierwszy bdzie obowizkowy. Mylicie, e to dobrze, le?

Ja si tego troch boj - z jednej strony to fajne wyrnienie dla Kosika i na pewno wiksze grono osb zapozna si z seri. Z drugiej, lektury czsto zniechcaj zamiast zachci do czytania przez sam fakt bycia lektur, a GNL do najkrtszych lektur nie naley. No i chyba najwaniejsze - jeli jest lektur obowizkow, to s szanse, e pojawi si na jakim egzaminie - nie wiem, jak chc rozwiza przejcie podstawwka-liceum, ale pewnie jaka forma egzaminu bdzie, a nawet jeli nie, to by moe lista lektur z SP bdzie te obowizywaa na maturze (tzn. obecnie gimnazjalne si api, wic moe to pozostanie). A skoro tak, to boj si, jakie zadania wymyli komisja i czego si doszuka w GNL - bo cho mog to by "normalne" rzeczy, to wiadomo, e klucze CKE potrafi si doszukiwa w utworach rzeczy, ktrych sami twrcy by nie wymylili.

* Nie chciabym tu dyskusji o samej idei reformy, bo to raczej ju temat do Hydeparku.
    Dobranoc.
    Doba powinna trwa 30 godzin!

Skargi, proby, odwoania do mnie - poradnik > > >
    - [...] Eee... A co znalelimy?
    - Zobaczysz. Idziemy do paacu. Sprowad Angu, moe by nam potrzebna. I przygotuj nakaz rewizji.
    - To znaczy mot, sir?

Vimes i Marchewa,
    Na glinianych nogach, T. Pratchett

Zaciekawiony FNiN
    Doczy
    Jun 2011
    Pe

Domylnie Odp: GNL na licie obowizkowych lektur?

Mog potwierdzi, e FNiN stao si w jednym z gimnazjw lektur przed ok. 3 laty - po mojej maej promocji caej serii w szkole, wiem, e klasy 3. rocznik nisze ode mnie miay wyjcie na TMK do kina, potem omawianie. Nie pamitam jak z GNL.

Co do ogu - podobne zdanie jak Twoje. Ciesz si, e FNiN trafi do wikszej grupy ludzi (moe swoj drog to sprawi, e spoeczno odyje, bo widz, e sabo), ale dla mnie, o ile pamitam, GNL czytao si ciut trudno. Przynajmniej na pocztku, pniej byo ju lepiej.

Swoj drog... W kl. VI pojawia si te obowizkowy "Kameleon". Przez chwil mylaem, e to te Kosikowy Kameleon, ale jednak nie

Krlik Dowiadczalny Kama Awatar Snorri
    Doczy
    Jan 2009
    Pe

Oboe ale si dzieje, nowy temat na forum!!!!1111oneoneone

I jeszcze pierwszy post po ponad ptorarocznej przerwie. ooo

Co do reformy. Zawsze bola mnie dobr lektur na wszystkich etapach edukacji, chyba najbardziej absurdalny wymiar przyjmuje to w gimnazjum. Zbyt mao tu literatury wiatowej, zbyt wiele lektur niedostosowanych do wieku poczynajc od Lema, nie wiem czy ministerstwo ma jaki specjalny interes w zniechcaniu kolejnych pokole zbyt cik, przede wszystkim stylistycznie, Cyberiad. No i W Pustyni i W Puszczy, a kocham Sienkiewicza, to jednak enada jest. Mam te troch wtpliwoci odnonie Pana Tadeusza, serio czy trzeba go w kawaeczkach czyta w podstawwce skoro i tak w gimnazjum i liceum czyta si go dwukrotnie(!) w caoci?

(Aha bo wgl nie zakodowaem, do pewnego momentu, e scrolluj list lektur do sidmej, smej klasy podstawwki i tu s dalej fragmenty Pana Tadeusza. No i jeszcze wyapaem, e dorzucili Cudown Podr, w ktrej chopczyk jest be a punkt kulminacyjny jego bycia be to jest niech do czytania Biblii XDXD)

Czy GNL to dobry pomys? Y nie. Znaczy moe ja jestem dziwny ale uwaam, e to nie jest ksika, ktra zachca do czytania w ogle. Pierwszy tom serii to w sumie jest zbir mniej lub bardziej powizanych sytuacji i bdmy szczerzy Kosik nie by wtedy jeszcze tak sprawny w pisaniu dla modszego czytelnika. TMK moe wyda si zbyt skomplikowane jeli chodzi o ksik, zreszt pewnie sporo osb wyczaiwszy okazj obejrzy film, ktry te do czytania raczej nie zachci. Ale Paac Snw. Plot nie jest jaki super skomplikowany, nie jest to te opasy tom, ktry odrzuca z miejsca biedne dzieci, ktre komputer miay nim nauczyy si czyta a przy tym ta cz miaa jeszcze wszystko to za co kochalimy pocztkowe tomy serii to jest humor i adnie prowadzon, wcigajc fabu. Paac Snw zreszt wietnie samodzielnie funkcjonuje w serii. No wic jeli zmienia, a chyba nie ma ratunku, to raczej dorzucenie Kosika to jedna z lepszych decyzji jeli mowa o tej reformie, ale mogaby by jeszcze lepsza gdyby wybrano lepszego Kosika.
    Jeli nie chcesz mojej zguby,
    krrrokodyla daj mi luby.

Doczy
    Apr 2009
    Pe

Wyjcie na film TMK? To chyba nie przynioso dobrych wrae O "Kameleonie" tak samo pomylaem i zanim przeczytaem autora, to zaczynaem si zastanawia czy to nie jaka faszywa lista.

Faktycznie dobrym pytaniem jest, czy na pewno wybr GNL jest waciwy. Dla mnie o wiele ciekawsze byo TMK, widziaem te gdzie na Facebooku sugesti, e lepiej czytaoby si na przykad 3K - to te ciekawa opcja. Ale jednak GNL naley do cieszych czci. I jakby dalej pomyle, to historia w GNL jest chyba troch prostsza ni w innych czciach - cho kto wie, czym kierowali si w MEN-ie.
    Dobranoc.

- Zobaczysz. Idziemy do paacu. Sprowad Angu, moe by nam potrzebna. I przygotuj nakaz rewizji.
    - To znaczy mot, sir?

Vimes i Marchewa,

Zaciekawiony FNiN
    Doczy
    Jun 2011
    Pe

@Snorri, nie jedyna osoba z postem po dugiej przerwie ja 1 rok i 2 miesice.

Co do Pana Tadeusza - o ile wiem, u mnie miao si go czyta tylko jednorazowo - w liceum

Co do samego wyboru GNL - plus jest taki, e jeli kto si wcignie, to zacznie od pocztku... Bo fakt faktem, FNiN mona czyta pojedyncze tomy i wiemy o co chodzi, ale jednak co od pocztku, to od pocztku

Doczy
    Jan 2009
    Pe

Pana Tadeusza to ja robiem w ogle trzy razy, nie liczc fragmentw w podstawwce: w gimnazjum, w pierwszej klasie liceum i tu przed matur bo bylimy do przodu z materiaem a to si przecie zawsze przyda.
    krrrokodyla daj mi luby.

Zafascynowany FNiN Awatar serpens volucer
    Doczy
    Jun 2012
    Pe

o chrysy pany! Niemoliwe!
    Co do samej reformy si raczej nie wypowiem, poza faktem e kaza dzisiejszym dwunastolatkom czyta Czechowa, nawet takie utwory jak mier Urzdnika to poniekd pomys od czapy.
    Co do samego GNL jako lektury: Nie podoba mi si to gwnie z racji, e A: GNL, jak to powiedzia Snorri, nie za bardzo nadaje si na lektur, jako, poniekd, zbiorek lunych, niepowizanych sytuacji, i w sumie nienajlepsza ksika. TMK jest zdecydowanie zbyt skomplikowane dla takiego typowego bachora co to gapi si w miefona zanim jeszcze nauczy si czyta. Natomiast PS, PN czy moe 3K, ktre nadal posiadaj te walory za ktre seria jest najbardziej ceniona w poczeniu z relatywn prostot, mogyby by jak najbardziej, chociaz s nienajciensze (A ci ktrzy bda musieli je czyta, wszystko grubsze od zeszytu uznaj za niemoliwie grube tomiszcze).
    Ciekaw ide na zachcenie dzieciakw do czytania byoby te OS. Ale jako lektur - tylko cz pierwsz. Dojd do cliffhangera, reakcje: Ej no, kuwa, co dalej? I drugie p ju przeczytaj na wasn rk. A stamtd ju tylko z grki.

^A to przez zasady na za du sygnatur.

Doczy
    Apr 2009
    Pe

W sumie wszyscy chyba spogldamy na to pod ktem zachty do czytania serii i w ogle czytania - i tu GNL raczej nie jest najlepszym wyborem - ale chyba nie taki cel przywieca ministerstwu (zwaszcza patrzc na lektury, chociaby Czechowa, ktry moe i krtki, ale na pewno nie najprostszy w tym wieku).
    Dobranoc.

- To znaczy mot, sir?

Vimes i Marchewa,

Doczy
    Jan 2009
    Pe

Ja to w ogle ju nie wiem co komu przywieca, zwaszcza w obecnych ministerstwach xxd
    krrrokodyla daj mi luby.

Zaciekawiony FNiN Awatar verycrazycornflake
    Doczy
    Nov 2016
    Pe

Po prostu podstawy programowe i dobr lektur wybitny. Lubi czyta, a zawsze miaam wielki problem z przebrniciem przez lektury szkolne. Przyznam, e lubi "W pustyni i w puszczy", ale nie byo moj lektur (to chyba sporo wyjania). Myl e wiele osb nigdy nie osignie odpowiedniego poziomu intelektualnego, aby zrozumie FNiN (chociaby wszystkie teorie naukowe przemycone w serii). Wyobracie sobie, e idziecie ulic, a tu grupka dzieciakw dyskutuje o tym, jak maj gupi lektur. Mi by si serce zamao. Po za tym w mojej wyobrani rysuje si obraz polonistki z podstawwki, omawiajcej postaw i kultur osobist Neta, hahaha. Wdg mnie GNL nie nadaje si na obowizkow lektur szkoln.
    Ok, czasem dobrze troch ponarzeka . Teraz tylko liczmy na to, e jednak spodoba si ta lektura i sign po wicej, bo przecie z nami tak si wanie stao. Jest nadzieja .

Czy ja dobrze widz, e do kanonu lektur uzupeniajcych dodano Agath Christie?!
    Ostatnio edytowane przez verycrazycornflake ; 01-12-16 o 19:09
    "Oko za oko uczyni tylko cay wiat lepym." ~Mahatma Gandhi

+ Odpowiedz w tym wtku
Strona 1 z 2 1 2 OstatniOstatni

Informacje o wtku

Uytkownicy przegldajcy ten wtek

Aktualnie 1 uytkownik(w) przeglda ten wtek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 goci)

Uprawnienia umieszczania postw

• Nie moesz zakada nowych tematw
  • Nie moesz pisa wiadomoci
  • Nie moesz dodawa zacznikw
  • Nie moesz edytowa swoich postw
Odwied nas na Google+!
wspiera nas:
©FNiN.eu 2006-2017. Wszelkie prawa zastrzeone.
Developed by: Hern.as

Strona korzysta z plikw cookies. Jeli nie chcesz,
by pliki cookies byy zapisywane na Twoim dysku
zmie ustawienia swojej przegldarki.