<
+ Odpowiedz w tym wtku
Poka wyniki od 1 do 5 z 5
    Zaciekawiony FNiN Awatar Noxana
    Doczy
    Jan 2015

Domylnie Najlepsza cz, period.

Prawd powiedziawszy ju od pierwszego spojrzenia na okadk tej ksiki i przeczytania opisu z tyu pomylaam, e musi to by jedna, jedyna cz. Przeczytaam Kuzynk okoo trzech lat po rozpoczciu przygody z seri, moe troch pniej, i od tamtej pory ksika ta przewalaa si po moim mieszkaniu nieprzerwanie. Czytaam j na wyrywki, ilekro tylko si nawina. Zdawao mi si, e nie znudzi mi si nigdy.

Pierwszym, co tak bardzo uderzyo mnie po otwarciu Trzeciej Kuzynki, bya arcyciekawa wewntrzna strona okadki. Rozrzucone scrabble, wielka, pikna mapa, szafa, cytaty, zdjcia... nietoperze? Nie wiem, wszystko byo tak wspaniae i ciekawe ju na samym starcie. Zaczam czyta i sceneria, czy moe zapowied scenerii, mnie urzeka. Co, ferie, pensjonat w grach, przedwionie? Nie mogam po prostu zrozumie, jak wiele zarbistoci na mnie spado w przecigu pierwszych minut czytania nowej ksiki!

Poowa pierwszego rozdziau. Poznaam ju pana Janusza oczywicie, czy te raczej pana "a nu dojedziemy". Bar Ziutek przelewa czar goryczy, jak autor zaprezentowa przez wprowadzenie pierwszych kilku postaci. Wreszcie pojawia si "wtopa" i tak oto docieramy na pikne miejsce przeznaczenia -- noc, odizolowany od wiata domek w Sudetach, unieruchomiony pojazd i grupa bezradnych dzieciakw i dorosych. Oraz Felix, Net i Nika, ktrzy do adnego z tych gron bynajmniej si nie zaliczaj.

Jako "mieszczuszka" otwarcie wyznaj, i szczerze nienawidz miast, cho Wrocaw akurat nie jest a tak zym przypadkiem nawet jak na milionow metropoli. Dlatego moe zmiana klimatu bya dla mnie wielk i niezwykle przyjemn odskoczni od wieowcw, kamienic, ciekw, szk. Szo to w cakiem adnej synergii z iloci przedstawianych bohaterw. Wszyscy, zdaje si, mieli jakie wyznaczone miejsce w tej ksice i nikt nie by szczeglnym utrapieniem. Nawet gupawy Tymon ze swoim tajemniczym cyber-karaluchem dodawa tej ksice smaku i jego obecno miaa znaczenie. Pojawia si wreszcie odpowiednik Niki po stronie Felixa, Laura, ktrej wprowadzenie i rozwj by absolutnie genialny! Czytajc 3K miaam wraenie, e wszystko wynikao jedno z drugiego, a sympatia Laury do Felixa bya jakby zupenie naturalnym procesem; jak... patrzenie jak rybie rosn nogi. Rozumiecie pewnie, co mam na myli. Do tego mamy te narzekajc Tekl, stereotypow nudn "nerdw" z wiecznymi muchami w nosie, dwie tpe dzidy zdajce si nie wiedzie, po co waciwie pojechay wycieczk, Regin, o ktrej... nie wiadomo tak naprawd nic poza tym, e wkurza Nik i konkurencyjn superpaczk, ktrej prawdziwe oblicze wyjawiane jest dopiero w rodku ksiki.

Tak wic mamy ju super-realistyczny klimat, z ktrym nie potrafimy si po prostu nie utosami. Kada posta, miejsce, wydarzenie, maj w tej ksice jakie drugie dno, s tak bogato zilustrowane, e nawet mimo stosunkowo niewielu wypowiadanych kwestii zdaje si, e kada z nich mogaby otrzyma swj wasny osobny fanfik. Wic co teraz chcemy osign? Czego szukamy? Fabuy.

Tutaj. Trzecia Kuzynka. Lni.

Ujm to w ten sposb -- starsze panie, przypominajce nieco kilkakrotnie bardziej ozib wersj Pani Frau z Watcw Mch, naprawd nie potrzebuj niczego wicej, by by strasznymi. Koniec. Nie potrzebuj. Tymczasem nie jedna, ale trzy Panie Frau, obdarzone mrocymi krew w yach umiejtnociami, pojawiaj si ju za rogiem, a co wicej maj zamiar zrobi co bardzo niedobrego. Przyznam, e odkd tylko mog sobie przypomnie, strasznie baam si mrocznych, wychudziaych staruszek w staromodnych strojach i moe dlatego tajemnica trzech kuzynek przyprawiaa mnie o dreszcze jeszcze zanim w ogle wczytaam si w sedno lektury. Kady rozdzia tej czci by dla mnie jakby kolejnym turn-around'em, po ktrym nie byam pewna, czy wiem, co mam dalej myle. Pojawiay si we mnie tysice koncepcji, ktre ulatniay si jak rosa w poudnie gdy tylko zajrzaam na nastpn stron. Najpierw Krzywa Wie, potem zamek w Lolkowie, potem facet na biwaku, wreszcie "o co chodzi z t ciemn stron domu". Kradzie obrazu nie bya momentem a tak przeomowym, lecz gdy tylko jasnym si stao, e pojawia si zwizek midzy tajemnicz Leopoldyn a si, ktra sprawia, e chcesz jak najszybciej wynie si z dala od pensjonatu, mylaam e nie bd moga dalej tego czyta (po czci to te zasuga BGM-u, ktrego suchaam, gdy bohaterowie przebywali po ciemnej czci domu). Wreszcie pojawiaj si trzy siostry z Krzywej Wsi. Aha, czyli kuzynki s nieumare, czy jak? Nareszcie staje si to, na co czekalimy -- Felix i Net cz siy z konkurencyjn superpaczk, by odnale... no wanie. Punkt jeden: zagina Nika. Punkt dwa: co jest rdem Zmian? Punkt trzy: o co chodzi z kuzynkami i do czego s zdolne? Gdy pod sam koniec ksiki pojawiaj si a trzy wtki, trzy "cele", ktre rni bohaterowie pragn wypeni, ma si wraenie, jakby wszystkie minione trzysta stron naprawd miao sens i nie mogoby by niczego bez nich.
    Epilog ksiki, czyli starcie Niki z Leopoldyn oraz odnalezienie Maszyny ycze, by prawdopodobnie jednym z najbardziej trzymajcych w napiciu momentw, z jakimi przyszo mi si zmierzy w literaturze; nie mwic o tym, e na kolana pobi epilogi wszystkich innych czci. Punkt kulminacyjny opowiadania by przeraajcy, by napity, by mzgo-rozwalajcy, bo ostatecznie nikt tak naprawd nie wiedzia, jakie s zamiary Leopoldyny. Ale bohaterowie zwyciyli; Kuzynki poszy siedzie, pozbawione swoich mocy, a Felix za swoje zasugi otrzyma serce piknej Laury. (Felix zdecydowanie najmocniej si wysuwa na pierwszy plan w tej czci).

Trzecia Kuzynka to dla mnie absolutnie arcydzieo. adna inna cz nie opowiedziaa tak krtkiej historii tak efektywnie, z tak moc i wzbudzajc w czytelniku tak wiele emocji. Krzywa Wie, ciemna strona domu i konfrontacja Niki z Leopoldyn naprawd mnie przeraziy i niekiedy gdy przypominaam sobie fragmenty ksiki w nocy, autentycznie si baam. Rafa Kosik potnie poruszy moj dusz t opowieci i niezalenie co wyjdzie po Kltwie Domu McKillianw, od Trzeciej Kuzynki chyba nic nie bdzie lepszego.

Jeli kto pomyla podobnie, niechaj pisze!

Zaciekawiony FNiN Awatar Felixiara
    Doczy
    Oct 2012
    Pe

Domylnie Odp: Najlepsza cz, period.

Co prawda nie odczuwam tego samego co ty w stosunku do tej lektury, ale za to myl, e potrafi dokadnie ci zrozumie.
    Jest taka czytania granica, za ktr si wiat inny zaczyna.
    Niezwykle mio jest patrze, na to e kto faktycznie tak si wczu w tre. Owszem zawsze naley angaowa wyobrani, co niektrym udaje si nawet zmysy, ale czasem dochodzi si do momentu, gdy przepadasz w historii na dugi czas. Czsto o niej mylisz, zagbiasz si w ni, zaczynasz dostrzega, e kady ruch, kady gest, sowo - ma swoje znaczenie w tej opowieci. Mona nawet wtedy - czasem wbrew sobie - pisa o tym wypracowania. To niezwykle przyjemne uczucie. A przyjemniejszym jest, gdy si go ju kiedy doznao, a widzi si gdy kto inny ma tak moliwo.
    A poza tym z twojej wypowiedzi wnioskuj, e czytasz duo ksiek(no chyba, e si myl) i z tego tytuu masz u mnie duy plus.
    ycz ci aby jak najczciej tak si czua. Serdecznie pozdrawiam

Zaciekawiony FNiN Awatar Noxana
    Doczy
    Jan 2015

Niezupenie, nie czytam a tak duo. Niemniej posiadaam kiedy takie motto mwice "po co czyta, skoro moesz pisa"; std moja pasja do ksiek i mj nieco literacki sposb wysawiania si. Z pirem obcuj w taki czy inny sposb.
    Wbrew pozorom, jestem w stanie dochodzi do takiego stanu w wielu tytuach czy nawet w wielu mediach. Niekoniecznie jest to co, do czego skaniam si natychmiastowo – ksika musi mie w sobie jak "dusz" lub chociaby jaki jej zalek, ktry da si atwo wyodrbni i na nim opiera reszt swojej sympatii.
    Wyjtek stanowi takie pereki jak Trzecia Kuzynka. Ta lektura naprawd zapara mi dech moe dlatego, e sam gwny motyw by dla mnie niezwykle aksamitny i pochwycenie go przyszo mi z atwoci. Jestem z natury wielce zamiowana zarwno w naturze, jak i w magii, a tego chyba byo najwicej w sidmej odsonie serii.

Dzikuj za ciekaw refleksj!

Zaciekawiony FNiN Awatar Felixiara
    Doczy
    Oct 2012
    Pe

Cytat Zamieszczone przez Noxana Zobacz posta
    ksika musi mie w sobie jak "dusz" lub chociaby jaki jej zalek, ktry da si atwo wyodrbni i na nim opiera reszt swojej sympatii.
    Jestem za, cho moe inaczej to ujam

Zaciekawiony FNiN
    Doczy
    Aug 2015
    Pe

@Noxana
    Lepiej bym tego nie uja

+ Odpowiedz w tym wtku

Informacje o wtku

Uytkownicy przegldajcy ten wtek

Aktualnie 1 uytkownik(w) przeglda ten wtek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 goci)

Uprawnienia umieszczania postw

• Nie moesz zakada nowych tematw
  • Nie moesz pisa wiadomoci
  • Nie moesz dodawa zacznikw
  • Nie moesz edytowa swoich postw
Odwied nas na Google+!
wspiera nas:
©FNiN.eu 2006-2019. Wszelkie prawa zastrzeone.
Developed by: Hern.as

Strona korzysta z plikw cookies. Jeli nie chcesz,
by pliki cookies byy zapisywane na Twoim dysku
zmie ustawienia swojej przegldarki.