<
+ Odpowiedz w tym wątku
Strona 1 z 5 1 2 3 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 47
  1. #1
    Zagorzały Fan FNiN Awatar Andrzej
    Dołączył
    Apr 2010
    Płeć
    Wiek
    30
    Posty
    1,570

    Domyślnie Kara śmierci - za, czy przeciw?

    Przeszukałem całe forum, ale tematu bezpośrednio o karze śmierci nie znalazłem. Jeśli Zarząd uzna inaczej, to proszę o zamknięcie tematu.

    Co forumowicze sądzą o karze śmierci? Jesteście za, czy przeciw? Czy uważacie, że kara śmierci jest dobrą karą, skutecznie odstraszającą przestępców i obniża ilość przestępstw, czy też może uważacie, że kara ta żadnych funkcji nie spełnia?

    Zapraszam do dyskusji!

    https://www.youtube.com/watch?v=esMq...ata_player#_=_

    http://wpolityce.pl/wydarzenia/18892...zie-na-jednego

    //Wątku jako takiego nie było, ale w jakiś sposób temat był poruszany tutaj:
    http://forum.fnin.eu/showthread.php/...ll=1#post41614
    więc gdyby ktoś chciał się odnieść do starych argumentów, albo zaleźć podstawy do dyskusji, zapraszam, ale proszę kontynuować tutaj.//Zeg
    Ostatnio edytowane przez Zegarmistrz ; 19-01-14 o 16:53
    There are no atheists in foxholes

    Ernie Pyle

    Lotnisko Rhein-Main we Frankfurcie. Ląduje angielski samolot. wyhamowuje, staje i stoi. Wieża każe mu kołować do terminala, Anglik stoi. Wreszcie przyznaje się, że nie wie, w którą to stronę. Wieża tłumaczy mu drogę, przy okazji rzuca uwagi pod adresem Brytyjczyka, kończąc pytaniem: Nigdy nie byłeś we Frankfurcie?
    Anglik odpowiada: Byłem, w 1944 roku. Ale wtedy tylko coś zrzucałem i nie lądowałem tutaj.

  2. #2
    Antyspiskowiec Awatar kam193
    Dołączył
    Apr 2009
    Płeć
    Wiek
    27
    Posty
    2,967

    Domyślnie Odp: Kara śmierci - za, czy przeciw?

    Rozsądna, stosowana we właściwych przypadkach: tak. Naprawdę nie widzę powodu, dla którego (przykładowo) wielokrotny brutalny morderca ma być przez wiele lat utrzymywany przez społeczeństwo, które sam zaatakował. Przy czym kara śmierci nie powinna zastąpić dożywocia: kara śmierci powinna być stosowana wyjątkowo, do najgorszych i nie budzących wątpliwości co do winy spraw. Jako margines bezpieczeństwa dałbym konieczność zatwierdzania wyroków śmierci przez sąd wyższej instancji i dłuższy okres czasu między wydaniem wyroku a jego wykonaniem - i na rozwianie wątpliwości, i na odczucie skruchy przez skazanego. No i oczywiście kara śmierci powinna być wykonywana tak, żeby nie znęcać nad skazanym - nie jesteśmy od znęcania, ale ukarania. Takie jest moje zdanie, ale na dyskusję ze mną zbytnio nie liczcie, mało czasu mam.

    Inna sprawa, że ogólnie uważam, iż więźniowie - na ile tylko jest to możliwe - powinni pracować, a dochód powinien być przeznaczony na ich utrzymanie - tak, żeby do więzień dokładać jak najmniej. Nie wiem jak to jest obecnie, poza tym, że znikoma ilość więźniów pracuje zarobkowo.
    Dobranoc.
    Doba powinna trwać 30 godzin!

    Skargi, prośby, odwołania do mnie - poradnik > > >
    - [...] Eee... A co znaleźliśmy?
    - Zobaczysz. Idziemy do pałacu. Sprowadź Anguę, może być nam potrzebna. I przygotuj nakaz rewizji.
    - To znaczy młot, sir?

    Vimes i Marchewa,
    Na glinianych nogach, T. Pratchett

  3. #3
    Zagorzały Fan FNiN Awatar Dziobal
    Dołączył
    Jun 2009
    Płeć
    Wiek
    30
    Posty
    1,341

    Domyślnie Odp: Kara śmierci - za, czy przeciw?

    Nie jestem przekonany, czy kara śmierci jako taka odstrasza przestępców. Ale to nie jest zagadnienie, gdzie można wymieniać się poglądami, tylko gdzie potrzebne są dane naukowe. Wiem natomiast, że stosowano ją w średniowieczu i na Dzikim Zachodzie, a mimo to przestępczość w owych współrzędnych czasoprzestrzeni była niemała.

    Bez wątpienia natomiast jestem za karą śmierci w przypadku przywódców gangów, z czystego pragmatyzmu - chociaż są oni zamknięci w więzieniach, nadal szkodzą społeczeństwu.

    Inna sprawa, że ogólnie uważam, iż więźniowie - na ile tylko jest to możliwe - powinni pracować, a dochód powinien być przeznaczony na ich utrzymanie - tak, żeby do więzień dokładać jak najmniej. Nie wiem jak to jest obecnie, poza tym, że znikoma ilość więźniów pracuje zarobkowo.
    A jakie prace więźniowie mogą wykonywać?
    Ostatnio edytowane przez Dziobal ; 19-01-14 o 19:48

  4. #4
    Dawniej MC_LEE Awatar Lee
    Dołączył
    Jul 2008
    Płeć
    Wiek
    32
    Posty
    738

    Domyślnie Odp: Kara śmierci - za, czy przeciw?

    Moim skromnym zdaniem kara śmierci to konieczność. Uważam że zwyrodnialcy w stylu Mariusza Trynkiewicza (http://pl.wikipedia.org/wiki/Mariusz_Trynkiewicz) na nic innego niż bolesna śmierć nie zasługują. Skandalem jest, żeby taki żył sobie na koszt państwa przez te 25 lat które dostał (w owym czasie Polska podpisała jakąś konwencję zabraniającą kary śmierci, a dożywocia jako kary nie było w kodeksie, temu dostał 25 lat) i śmiał się w twarz ofiarom i ich rodzinom. Tym bardziej, że każdy przesłuchujący go psycholog twierdzi że po wyjściu na wolność zabije znowu. A Mariusz Trynkiewicz niedługo wychodzi na wolność.

    Akurat w tym aspekcie jestem za kodeksem Hannibala - odbierasz życie więc życiem musisz zapłacić. Z biegiem czasu dorzuciłbym do tego jeszcze pedofilów (chociaż może nie, słyszałem że współwięźniowie robią każdemu pedofilowi chrzest którego do końca życia nie zapomni).

    Ewentualnie, jeśli niemożnością byłoby wprowadzenie kary śmierci proponowałbym kary cielesne lub ciężkie przymusowe roboty. I przymykał oko na małe wybryki strażników więziennych. Sorry, mordercy i pedofile nie zasługują na nic innego niż śmierć poprzedzoną męczarniami.

    Soldiers of hate, nazi leaders and civilians
    I will take them to where they belong
    For I've seen many wars,
    Heard a hundred calls to arms
    Salvation is my name

  5. #5
    Antyspiskowiec Awatar kam193
    Dołączył
    Apr 2009
    Płeć
    Wiek
    27
    Posty
    2,967

    Domyślnie Odp: Kara śmierci - za, czy przeciw?

    Cytat Zamieszczone przez Dziobal Zobacz posta
    A jakie prace więźniowie mogą wykonywać?
    http://www.sw.gov.pl/pl/aktualnosci-...nych-przy.html
    http://www.wynagrodzenia.pl/payroll/....504/wpis.2486
    http://sw.gov.pl/pl/okregowy-inspekt...rudnienie.html

    Wygląda na to, że wszystkie. Ale zasadniczo dostają wynagrodzenie.

    Nie wiem, czy należy się skupiać na wychowawczym aspekcie kary śmierci - myślę, że to nie jest tu najważniejsze. Co do przywódców gangu - o ile kogoś zabili lub popełnili przestępstwa podobnej wagi, ok. Ale co do zasady, to kara śmierci nie powinna być ucieczką od odpowiedniego zabezpieczenia więźniów.
    Ostatnio edytowane przez kam193 ; 19-01-14 o 20:30
    Dobranoc.
    Doba powinna trwać 30 godzin!

    Skargi, prośby, odwołania do mnie - poradnik > > >
    - [...] Eee... A co znaleźliśmy?
    - Zobaczysz. Idziemy do pałacu. Sprowadź Anguę, może być nam potrzebna. I przygotuj nakaz rewizji.
    - To znaczy młot, sir?

    Vimes i Marchewa,
    Na glinianych nogach, T. Pratchett

  6. #6
    Zafascynowany FNiN Awatar Stempel
    Dołączył
    May 2011
    Płeć
    Posty
    404

    Domyślnie Odp: Kara śmierci - za, czy przeciw?

    Przeciw. Nikt nie powinien decydować o tym, czy drugi człowiek ma żyć, czy też nie. Moim zdaniem, oczywiście.
    Przy czym kara śmierci nie powinna zastąpić dożywocia: kara śmierci powinna być stosowana wyjątkowo, do najgorszych i nie budzących wątpliwości co do winy spraw.
    Poprzez najgorsze z popełnionych przestępstw każdy rozumie coś innego, więc nie każdy byłby zgodny w kwestii, czy dany oskarżony zasługuje na karę śmierci.
    Inna sprawa, że ogólnie uważam, iż więźniowie - na ile tylko jest to możliwe - powinni pracować, a dochód powinien być przeznaczony na ich utrzymanie - tak, żeby do więzień dokładać jak najmniej.
    Tutaj się zgadzam.
    "Nie wiem, jaka broń będzie użyta w trzeciej wojnie światowej, ale czwarta będzie na maczugi"
    Albert Einstein

  7. #7
    Zagorzały Fan FNiN Awatar Andrzej
    Dołączył
    Apr 2010
    Płeć
    Wiek
    30
    Posty
    1,570

    Domyślnie Odp: Kara śmierci - za, czy przeciw?

    Przeciw. Nikt nie powinien decydować o tym, czy drugi człowiek ma żyć, czy też nie. Moim zdaniem, oczywiście.
    Wobec zabójców też jesteś ugodowy? Dlaczego morderca, który zgwałcił i zabił z wyjątkowym okrucieństwem swoją ofiarę, ma żyć przez X lat, z możliwością warunkowego zwolnienia za tzw. ''dobre sprawowanie'', z podatków obywateli, w tym rodziny swojej ofiary?
    A wojna? Uważasz, że żołnierze powinni rzucać w siebie kwiatkami?

    Poprzez najgorsze z popełnionych przestępstw każdy rozumie coś innego, więc nie każdy byłby zgodny w kwestii, czy dany oskarżony zasługuje na karę śmierci.
    Gwałt, morderstwo, zdrada państwa.

    Pedofilii nie liczę, bo pedofile w samym więzieniu mają już przerąbane przez współwięźniów.
    There are no atheists in foxholes

    Ernie Pyle

    Lotnisko Rhein-Main we Frankfurcie. Ląduje angielski samolot. wyhamowuje, staje i stoi. Wieża każe mu kołować do terminala, Anglik stoi. Wreszcie przyznaje się, że nie wie, w którą to stronę. Wieża tłumaczy mu drogę, przy okazji rzuca uwagi pod adresem Brytyjczyka, kończąc pytaniem: Nigdy nie byłeś we Frankfurcie?
    Anglik odpowiada: Byłem, w 1944 roku. Ale wtedy tylko coś zrzucałem i nie lądowałem tutaj.

  8. #8
    Zafascynowany FNiN Awatar Stempel
    Dołączył
    May 2011
    Płeć
    Posty
    404

    Domyślnie Odp: Kara śmierci - za, czy przeciw?

    Wobec zabójców też jesteś ugodowy? Dlaczego morderca, który zgwałcił i zabił z wyjątkowym okrucieństwem swoją ofiarę, ma żyć przez X lat, z możliwością warunkowego zwolnienia za tzw. ''dobre sprawowanie'', z podatków obywateli, w tym rodziny swojej ofiary?
    Przecież nie musi koniecznie mieć tak lekko. Za taką zbrodnię może trafić do więzienia o zaostrzonym rygorze i pracować na utrzymanie siebie. Ale nie musi zaraz dostawać kary śmierci.
    Gwałt, morderstwo, zdrada państwa.
    Ty wymienisz takie przestępstwa jako najgorsze, ale ktoś inny może wymienić tu jakieś inne zbrodnie. I co wtedy?
    "Nie wiem, jaka broń będzie użyta w trzeciej wojnie światowej, ale czwarta będzie na maczugi"
    Albert Einstein

  9. #9
    Zagorzały Fan FNiN Awatar Andrzej
    Dołączył
    Apr 2010
    Płeć
    Wiek
    30
    Posty
    1,570

    Domyślnie Odp: Kara śmierci - za, czy przeciw?

    Ty wymienisz takie przestępstwa jako najgorsze, ale ktoś inny może wymienić tu jakieś inne zbrodnie. I co wtedy?
    Z reguły ludzie zgadzają się w tej materii, że za zabójstwo powinna grozić kara śmierci. Oczywiście, mówimy tutaj o typowym zabójstwie, a nie o nieumyślnym spowodowaniu śmierci, czy o zabójstwie w afekcie.

    Krytyka może nastąpić przy odpowiedzialności za gwałt, ale prawda jest taka, że skazywanie przestępcy-gwałciciela nam niej niż dożywocie skutkuje tym, że gość wyjdzie i znowu może zacząć popełniać zbrodnie. Oczywiście, w przypadku skazania na śmierć za gwałt, mówimy o człowieku tak zdemoralizowanym, że nie rokuje nadziei na jakąkolwiek resocjalizację.

    Natomiast za zdradę państwa, szpiegostwo na rzecz obcego mocarstwa czy sabotaż powinna być czapa. Bez żadnej dyskusji.

    Przecież nie musi koniecznie mieć tak lekko. Za taką zbrodnię może trafić do więzienia o zaostrzonym rygorze i pracować na utrzymanie siebie. Ale nie musi zaraz dostawać kary śmierci.
    Fajnie to wygląda w teorii, w praktyce jest tak, że więzień idzie do paki i siedzi tam sobie wygodnie 15 lat, po czym wychodzi. A rodzina ofiary cały czas jest pogrążona w stracie. Śmierć za śmierć.
    There are no atheists in foxholes

    Ernie Pyle

    Lotnisko Rhein-Main we Frankfurcie. Ląduje angielski samolot. wyhamowuje, staje i stoi. Wieża każe mu kołować do terminala, Anglik stoi. Wreszcie przyznaje się, że nie wie, w którą to stronę. Wieża tłumaczy mu drogę, przy okazji rzuca uwagi pod adresem Brytyjczyka, kończąc pytaniem: Nigdy nie byłeś we Frankfurcie?
    Anglik odpowiada: Byłem, w 1944 roku. Ale wtedy tylko coś zrzucałem i nie lądowałem tutaj.

  10. #10
    Dawniej MC_LEE Awatar Lee
    Dołączył
    Jul 2008
    Płeć
    Wiek
    32
    Posty
    738

    Domyślnie Odp: Kara śmierci - za, czy przeciw?

    Resocjalizacja nie istnieje. Myślisz, że co będzie robił taki człowiek po 25, ba, nawet po 15 latach w kiciu? Będzie miał czas na zdobywanie wykształcenia, kwalifikacji zawodowych żeby utrzymać ewentualną rodzinę? Zabije lub ukradnie znowu, bo inaczej na życie zarabiać nie umie. A zwłaszcza w naszym pięknym kraju, gdzie rządzący dopuścili do podniesienia się bezrobocia do ponad 14%.

    Śmierć za śmierć.
    Dokładnie. Czy jest jakiś inny sposób by powstrzymać morderców przed zabijaniem i sprawić, by każdy potencjalny morderca dziesięć razy się zastanowił zanim podniesie rękę na drugiego człowieka? Akurat bardzo mądre słowa znajdują się w książce Piekary Bicz Boży:

    Wiecie jednak że śmierć nie jest końcem? Gdyż tym, którzy odeszli, należą się nie tylko pamięć oraz szacunek, lecz również pomsta, jeśli ktokolwiek uczynił im krzywdę.

    Soldiers of hate, nazi leaders and civilians
    I will take them to where they belong
    For I've seen many wars,
    Heard a hundred calls to arms
    Salvation is my name

+ Odpowiedz w tym wątku
Strona 1 z 5 1 2 3 ... OstatniOstatni

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

     

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
Odwiedź nas na Google+!
wspiera nas:
©FNiN.eu 2006-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Developed by: Hern.as

Strona korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz,
by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku
zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Rekomendacje: Quizado.com - Symulator Familiady, zorganizuj swoją własną Familiadę