<
+ Odpowiedz w tym wątku
Strona 1 z 2 1 2 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 16
  1. #1
    Philips Awatar Royalek
    Dołączył
    Mar 2011
    Płeć
    Wiek
    27
    Posty
    48

    Domyślnie Geocaching, czyli współczesne poszukiwanie skarbów.

    Na początek pozwolę sobie przekleić króciutki artykuł, którego jestem współautorem

    "XXI wiek – okres, w którym świat został zdominowany przez komputery. Większość ludzi spędza z popularnym PC-tem większość swojego wolnego czasu. WIĘKSZOŚĆ – nie wszyscy! Są też ludzie, którzy wychodzą bawić się na świeżym powietrzu. Dzięki dzisiejszej technologii zabawy na dworze potrafią przybrać zupełnie inny wymiar niż te sprzed chociażby dwudziestu lat.

    Geocaching – bo o tym mowa w artykule – to gra terenowa polegająca na poszukiwaniu skrzynek (tzw. geocache’y czy też keszy), które zostały uprzednio schowane przez innych uczestników zabawy. Ideą jest ukrycie ich w miejscach, które mogą zainteresować innych poszukiwaczy. Dobrym przykładem może być geocache ukryty na zamku lub niedaleko fortyfikacji obronnych.

    Skrzynki mogą być różnych rozmiarów – od małych pudełeczek po kartach SD, przez plastikowe fiolki aż po skrzynki po amunicji. Niezależnie od rozmiaru znajduje się w nich tzw. logbook czyli dziennik odwiedzin, do którego wpisują się wszyscy poszukiwacze oraz – o ile jest na to miejsce – ołówek, strugawkę oraz przeróżne zabawki i fanty, które „geokeszerzy” mogą wymieniać biorąc jeden fant, a w jego miejsce wkładając drugi o podobnej wartości.

    Miejsca ukrycia skrzynek są ograniczone jedynie przez ludzką wyobraźnię. Kesze mogą być schowane w rynnach, parkach, starych obiektach wojskowych, zamkach, centrach handlowych, lasach. Takich miejsc można wymieniać bez liku!

    Do włączenia się do zabawy wystarczy zwykły odbiornik GPS (np. umieszczony w naszym telefonie) oraz spis skrzynek, które umieszczony jest na globalnym serwisie Geocaching.com lub polskim Opencaching.pl. Drugi z wymienionych portali posiada największą bazę skrzynek umieszczonych w naszym kraju. Znajdziemy na nim dane dotyczące położenia kesza (tzw. koordynaty), które wpisujemy w urządzeniu z GPSem. Oprócz tego opis, zdjęcia ułatwiające znalezienie, czasem nawet drobną wskazówkę. Niech jednak was to nie zmyli, gdyż wiele skrzynek jest chowanych pomysłowo i nigdy w życiu nie domyślilibyście się, gdzie one są!
    "

    tl;dr: Nope. Czytać całe!

    Zachęcam Was więc gorąco do wzięcia udziału w tej zabawie. Przy poszukiwaniach odkrywacie ciekawe i mało znane miejsca, o których istnieniu pewnie nie mieliście zielonego pojęcia. Satysfakcja przy znalezieniu skrzyneczki jest niesamowita!

    Mam nadzieję, że zainteresowałem tematem chociaż jedną osobę

  2. #2
    Zagorzały Fan FNiN Awatar Andrzej
    Dołączył
    Apr 2010
    Płeć
    Wiek
    30
    Posty
    1,570

    Domyślnie Odp: Geocaching, czyli współczesne poszukiwanie skarbów.

    Interesujące, nie powiem. Jestem ciekaw, czy w Polsce się to przyjmie - niestety, tu jest tendencja do tego, że to, co jest niczyje, od razu znajduje właściciela.
    Mnie bardziej jednak kręci szukanie z wykrywką.
    There are no atheists in foxholes

    Ernie Pyle

    Lotnisko Rhein-Main we Frankfurcie. Ląduje angielski samolot. wyhamowuje, staje i stoi. Wieża każe mu kołować do terminala, Anglik stoi. Wreszcie przyznaje się, że nie wie, w którą to stronę. Wieża tłumaczy mu drogę, przy okazji rzuca uwagi pod adresem Brytyjczyka, kończąc pytaniem: Nigdy nie byłeś we Frankfurcie?
    Anglik odpowiada: Byłem, w 1944 roku. Ale wtedy tylko coś zrzucałem i nie lądowałem tutaj.

  3. #3
    Philips Awatar Royalek
    Dołączył
    Mar 2011
    Płeć
    Wiek
    27
    Posty
    48

    Domyślnie Odp: Geocaching, czyli współczesne poszukiwanie skarbów.

    W zasadzie to już się przyjęło - od dobrych 7 lat pracuje serwis opencaching.pl Prawda, zdarzają się akty wandalizmu, ale kesze są szybko reaktywowane. Ogólnie skrzyneczki są dość skrzętnie ukryte. Wątpię, żeby komuś z "zewnątrz" chciało się sprawdzać na internecie gdzie są one rozmieszczone i specjalnie je niszczyć. Każdej osobie biorącej udział w geocachingu zależy na tym, żeby kesze znaleźć i zostawić w dobrym stanie. Wątpię więc, żeby jakiś uczestnik zawinął pojemniczek dla siebie

  4. #4
    Fan FNiN Awatar FanNeta123
    Dołączył
    Oct 2011
    Płeć
    Wiek
    22
    Posty
    654

    Domyślnie Odp: Geocaching, czyli współczesne poszukiwanie skarbów.

    Fajne, fajne, szkoda tylko, że w mojej okolicy pewnie tego nie ma.
    "Odrzucam waszą rzeczywistość i zastępuję ją swoim własnym światem!."
    Adam Savage
    ︻芫----

  5. #5
    Super Moderator FNiN Awatar Jasti
    Dołączył
    Jun 2008
    Płeć
    Wiek
    31
    Posty
    2,728

    Domyślnie Odp: Geocaching, czyli współczesne poszukiwanie skarbów.

    FanNeta - a sprawdziłeś? Czy to jest bezsensowe, z góry narzucone polaczkowe narzekactwo, tak dla sportu i idei narzekania?

    Ogólnie, słyszałam o tym i wydaje mi się bardzo interesujące, ale jakoś nigdy nie wzięłam udziału w tej zabawie, w zasadzie nie wiem czemu

    Roy - bawiłeś się w to? Możesz nam przybliżyć temat ze swojej perspektywy? Co znalazłeś lub co zostawiłeś od siebie?
    "Bar Najlepsze Żeberka Hargi w pobliżu portu prawdopodobnie nie zalicza się do najlepszych lokali miasta. Obsługuje klientów, którzy preferują ilość nad jakość i rozbijają stoły, jeśli jej nie dostaną. Nie szukają potraw wyszukanych czy egzotycznych, ale wolą dania konwencjonalne, jak embriony ptaków nielotów, mielone organy w powłoce jelit, plastry ciała świń czy bulwy bylin przypalane w zwierzęcym tłuszczu; w ich gwarze określa się je jako jajka, kiełbasę, bekon i frytki."

  6. #6

    Domyślnie Odp: Geocaching, czyli współczesne poszukiwanie skarbów.

    Jeśli mogę dorzucić swoje trzy centy, to ja się w to trochę bawiłem. Satysfakcja ze znalezienia skrzynki jest niesamowita, zwłaszcza po długim i żmudnym szukaniu. Czasem trzeba się mocno napracować, czasem GPS oszukuje o dobre 30-50 metrów Lubiłem skrzynki z kodami, szyframi albo nawiązaniami do znanych dzieł (np do Hasna Klossa). Co prawda czasami dziwnie się wygląda, np jak w centrum miasta zaglądasz pod każdą ławkę albo wchodzisz do koryta rzeki Najfajniej jest, jak się z kimś szuka, wtedy jest masa frajdy.
    Moje posty zawierają tylko i wyłącznie moją własną opinię, chyba, że jest napisane inaczej.
    __________________________________________________ _________________________

    Infrastruktura Polski i nie tylko:

  7. #7
    Philips Awatar Royalek
    Dołączył
    Mar 2011
    Płeć
    Wiek
    27
    Posty
    48

    Domyślnie Odp: Geocaching, czyli współczesne poszukiwanie skarbów.

    Bawię się w to dopiero dwa miesiące, w trakcie których znalazłem 42 skrzyneczki. "Whoa, dużo!" - niby tak, ale są ludzie, którzy mają 2.5k znalezionych keszy Na początku od siebie dorzuciłem jakiś ładny łańcuszek, a wziąłem bodajże breloczek. Potem przy kolejnych skrzyneczkach wrzucałem rzecz z poprzedniego kesza, a brałem następną. I tak cały czas Co do odkrycia ciekawych miejsc to znalazłem cmentarz wojenny Armii Radzieckiej w swojej miejscowości, a na wakacjach na wschodzie kilka miejsc upamiętniających osoby, które straciły życie podczas II wojny światowej. Przez tę grę można dowiedzieć się naprawdę wielu ciekawych rzeczy.

    Tak jak pisze Hiszpan, GPS czasem może ześwirować. Wtedy trzeba polegać na opisie miejsca i własnej intuicji

  8. #8
    Zegix Awatar Zegarmistrz
    Dołączył
    Jan 2007
    Płeć
    Posty
    3,648

    Domyślnie Odp: Geocaching, czyli współczesne poszukiwanie skarbów.

    Zawsze miałem się za to zabrać. Przed wyruszeniem w drogę zebrałem nawet drużynę (!), czteroosobową ekipę geekomaniaków (więc każdy ma smartfon z GPS, od Symbiana, poprzez Androida, aż po Windowsa) lubiących takie zabawy i przeróżne gadżety. Latarki, noże, łopaty... Takie tam. Co więcej, jest to ekipa "zmotoryzowana", znaczy często wychodząca wspólnie na rower, nawet na dłuższe wyjazdy, więc niby wszystko idealnie przygotowane i w ogóle. Ale jakoś nigdy się nie zebraliśmy, żeby znaleźć naszą pierwsza skrzynkę nawet :/. Zwykle kończyło się na tym, że spotykaliśmy się, ewentualnie po jakimś krótkim rowerowym tripie, u kogoś w domu i graliśmy w fifę albo inne gry, wcześniej zahaczając o pobliski sklep .
    Co więcej, w te wakacje postanowiłem się za to zabrać! Przypomniałem sobie o tej zabawie, ostatnio nawet dostałem kilka maili o nowych skrzynkach w mojej okolicy. No, wakacje powoli dobiegają końca, a jak na razie nic z tego nie wyszło. Może dzięki temu tematowi, w końcu się ruszymy .
    Może...
    Ostatnio edytowane przez Zegarmistrz ; 21-08-13 o 00:58

  9. #9
    Samobójca Roku :D Awatar Patrycjolona
    Dołączył
    Feb 2012
    Płeć
    Wiek
    26
    Posty
    752

    Domyślnie Odp: Geocaching, czyli współczesne poszukiwanie skarbów.

    W poniedziałek wybrałyśmy się z kumpela, od tak zobaczyć pierwsza skrzyneczkę, której i tak nie znalazłyśmy, ale to przez złą organizacje i brak GPSa. Na następna wyprawę trzeba się też będzie ubezpieczyć w gaz pieprzowy albo poćwiczyć kondycję, bo przy szukaniu trafiła nam się nieprzyjemna sytuacja...
    Ostatnio edytowane przez Fileas ; 21-08-13 o 09:28

  10. #10
    Philips Awatar Royalek
    Dołączył
    Mar 2011
    Płeć
    Wiek
    27
    Posty
    48

    Domyślnie Odp: Geocaching, czyli współczesne poszukiwanie skarbów.

    Widzę Pat, że uprawiasz jakąś odmianę Extreme Geocaching Fakt, też raz miałem dziwną sytuację - pogonił mnie jakiś starszy pan z kijkami, że niby na mur sikam... Jak się zacząłem oddalać, to zaczął za mną leźć z tymi kijami, mówiąc że dzwoni na policję. Może i dziwnie to od tyłu wyglądało, ale ja tylko szukałem kesza na wysokości pasa.

    Jest dobra okazja na Polconie - w chwili wolnej można wyskoczyć na miasto po parę skrzyneczek

+ Odpowiedz w tym wątku
Strona 1 z 2 1 2 OstatniOstatni

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

     

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
Odwiedź nas na Google+!
wspiera nas:
©FNiN.eu 2006-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Developed by: Hern.as

Strona korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz,
by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku
zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Rekomendacje: Quizado.com - Symulator Familiady, zorganizuj swoją własną Familiadę