<
+ Odpowiedz w tym wątku
Strona 2 z 6 PierwszyPierwszy 1 2 3 4 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 56
  1. #11
    Zainspirowany FNiN Awatar CezarIXen
    Dołączył
    Dec 2011
    Płeć
    Wiek
    29
    Posty
    198

    Domyślnie Odp: Igrzyska Śmierci

    Wybacz ale nie mogę się powstrzymać, bo ta książka jest ciekawym powodem do dyskusji, wiec ją pociągnę dalej. Możliwe też przecież, że kogoś jeszcze zainteresuje ta dyskusja i się włączy. Rozumiem twoje zdanie. Więc na pewno postaram się wypożyczyć następne tomy, bo może one mnie przekonają do tego świata, gdy go szerzej poznam . Na razie jednak skupie się na pierwszym tomie, który jak wiadomo mnie nie przekonał. Może to wina poziomu wrażliwości, który u mnie jest po prostu niższy, może. Co nie znaczy jednak, że jestem człowiekiem bez niego, gdyż jest wiele utworów które mnie poruszyły np. ,,Kara większa" Huberatha. Mam też więc małe, krótkie pytanie: co sądzisz o walkach gladiatorów? Dla mnie owszem są barbarzyństwem, ale nie widzę szczególnych powodów by je szczególnie potępiać. Takie były wymogi tamtejszej kultury i jest wiele rzeczy gorszych od niego. A właśnie tytułowa walka, te opus magnum pierwszego tomu przypomina mi je tylko na większym terytorium i dłuższym czasie. Specjalnie pominąłem, że w niej biorą jednak udział tylko dzieci. Dlatego, ze w igrzyskach nie biorą udziału niewinne 5-6 latki. Większość uczestników to młodzież, która w naszym świecie lubi się buntować. Większość uczestników nie nauczyła się przypadkiem walczyć na miecze, przecież w paru dystryktach się do tych zawodów się specjalnie przygotowano. Tak na dobrą sprawę było tam tylko jedno dziecko. Tylko, że gdyby to był chłopak, albo ta dziewczyna była bardziej wojownicza, mordowała by na równi z innymi. Bo nawet najmłodsi nigdy nie są całkowicie niewinni. Co bardzo dobrze pokazuje np. ,,Władca much" Goldinga, którą polecam. Dzieci potrafią być potworne przecież nie raz widzimy jak wyśmiewają, obrażają swych rówieśników do łez, a gdyby im pozwolono to te psychiczne tortury poszły by dalej, co ukazano w książce, którą wymieniłem. Warto też zaznaczyć, ze ten kto wygra te igrzyska jest uznany za bohatera. Nie ma więc deptania godności człowieka, a obecność pogwałcenia tego jest dla mnie wyznacznikiem dystopii czy antyutopii. W całym ukazanym świecie tego nie ma, a według mnie powinno. Poza tym, według mnie jest wiele gorszych rzeczy od tych igrzysk. Często w dość znacznym stopniu. Wymieniona przeze mnie już ,, Kara większa" czy tego samego autora ,,Wróciłeś, Sneogg, wiedziaam...". W ,,Wróciłeś..." w wyniku katastrofy większość ludzi jest zdeformowana. Jednak jest wyraźny podział społeczeństwa na tych co są w stanie się rozmnażać i tych co służą za części do przeszczepów tych wcześniejszych. Życie tych drugich nie ma żadnego znaczenia. A nawet w naszej historii są rzeczy gorsze np. obozy koncentracyjne. Można długo wymieniać rzeczy przy których igrzyska to zwykły spacerek. Co do Katniss, odebrałem wrażenie, że choć się nad sobą nie użalała, to ogółem nad światem czy tragedią jej rodziny, to jednak bardzo . Tutaj jednak mogę się mylić, bo nie mam nieomylnej pamięci. Teraz postaram się zdobyć drugi i trzeci tom (choć nie przypuszczam, żeby mi się to udało szybko), żeby mieć pełniejszy obraz, czym bardziej, że tam ma być świat ukazany w dużo gorszych i prawdziwszych barwach, jeśli dobrze zrozumiałem twoje słowa.

  2. #12
    Dawniej FNiN_addict Awatar Addictowa
    Dołączył
    May 2009
    Płeć
    Wiek
    30
    Posty
    653

    Domyślnie Odp: Igrzyska Śmierci

    No to trudno, przekonam się na swojej maturze, czy świat Panem jest antyutopijny, gdyż mam "Igrzyska Śmierci" w literaturze podmiotu. Nie chce mi się teraz opisywać wszystkiego, jak dokończę swoją prezentację maturalną, to wstawię tu akapit dotyczący Igrzysk. A Goldinga czytałam i zauważyłam, że końcowa scena wiele mówi - zostaje przywrócona równowaga, dzieci znów są dziećmi, zagubionymi, po przejściach, na których dorosły patrzy z góry.
    [dziś 14:57]Zegarmistrz: ja mam teorię odnośnie tego - po prostu papier, okładka, zapach, to wszystko nam się kojarzy z czytaniem, czyli czymś fajnym i to kwestia przyzwyczajenia, trochę jak psy Pawłowa, widząc nową książkę czy czując zapach farby drukarskiej, odczuwamy przyjemność, bo te nam się kojarzą z istotą książki - czytaniem
    [dziś 14:58]Drago: czyli tak jakby orgazm na widok książki?


    [dziś 16:56]Drago: Magda, my tylko kontemplujemy Twoje matematyczne kształty

  3. #13
    Zainspirowany FNiN Awatar CezarIXen
    Dołączył
    Dec 2011
    Płeć
    Wiek
    29
    Posty
    198

    Domyślnie Odp: Igrzyska Śmierci

    Moja definicja antyutopii może się znacznie różnić od oficjalnej. Więc nie masz co się tym martwić. Poza tym, powodzenia na prezentacji maturalnej, będę mocno kibicował. A co do Goldinga, to przy znam szczerze o tym nie pomyślałem, choć według mnie te dzieci nigdy nie osiągną pewnej normalności. Uważam też, że dorośli też byliby zagubieni w takiej sytuacji. To jednak tylko moje przypuszczenia, bo w książce tego nie ma. A teraz już cię nie mecze.

  4. #14
    Zafascynowany FNiN Awatar Stempel
    Dołączył
    May 2011
    Płeć
    Posty
    404

    Domyślnie Odp: Igrzyska Śmierci

    Już jakiś czas temu przeczytałem "Igrzyska Śmierci" i jestem tą książką naprawdę pozytywnie zaskoczony. Świetna fabuła opisana w świetnym stylu, a narracja pierwszoosobowa to po prostu bajer! Już wkrótce wezmę się za czytanie dwóch kolejnych części, naprawdę warto.
    "Nie wiem, jaka broń będzie użyta w trzeciej wojnie światowej, ale czwarta będzie na maczugi"
    Albert Einstein

  5. #15
    Zainspirowany FNiN Awatar CezarIXen
    Dołączył
    Dec 2011
    Płeć
    Wiek
    29
    Posty
    198

    Domyślnie Odp: Igrzyska Śmierci

    Przeczytałem też już jakiś czas temu drugi tom tej serii. Nadzieja na pozytywne rozwiniecie tej historii jak dla mnie upadała. Strasznie uproszczony model dominacji jednych nad innymi, dobija sens nazwania tego dystopią czy antyutopią. Ratuje ją jedynie to, że dodano do tego członu młodzieżowa. Co jednak nie jest zbytnią wymówką. Po za tym jest wiele takich samych błędów jak w pierwszym tomie... Przyjemnie się czyta, ale ciągłe uproszczenia mnie zbytnio rażą. Niewykorzystany potencjał.

  6. #16
    Zafascynowany FNiN Awatar KetevaN
    Dołączył
    Jul 2010
    Płeć
    Wiek
    32
    Posty
    283

    Domyślnie Odp: Igrzyska Śmierci

    Trochę odkopię temat, ale 3 dni temu kupiłem całą trylogię i dzisiaj ją skończyłem. Zrobiłem dość duży błąd i najpierw obejrzałem film, dopiero potem książkę, ale gdyby nie dobrze zrobiony film i świetna aktorka w roli głównej, nigdy pewnie bym się za tą książkę nie zabrał.
    Po pierwsze - żałuję że jest taka krótka, ale niestety powoduje to wybrany przez autorkę sposób narracji serii, który jednak przypadł mi do gustu, więc wybaczam. Historia naprawdę mi się spodobała, nie będę wdawał się w szczegóły, poprostu mówię, że jestem pod ogromnym wrażeniem i rzeczywiście ciężko było się oderwać od czytania kolejnych stron książki.
    A nawiązując do filmu, zostały wydane 2 płyty, soundtrack(świetne intro) jak i składanka utworów (The Hunger Games: Songs from District 12 and Beyond), które w większości doskonale wpasowują się w klimat książki i kiedy się je słyszy można bardzo łatwo dopasować sobie sceny do których pasują.
    @CezarIXen
    Może zmienisz zdanie o uproszczeniach kiedy przeczytasz do końca ostatni tom.

  7. #17
    Zagorzały Fan FNiN Awatar Dziobal
    Dołączył
    Jun 2009
    Płeć
    Wiek
    30
    Posty
    1,341

    Domyślnie Odp: Igrzyska Śmierci

    A akurat mam film na kompie... Mówisz, że nie oglądać?

  8. #18
    Zafascynowany FNiN Awatar KetevaN
    Dołączył
    Jul 2010
    Płeć
    Wiek
    32
    Posty
    283

    Domyślnie Odp: Igrzyska Śmierci

    Film polecam, bo jest świetny, po prostu chodzi mi o to, że zawsze lepiej jest przeczytać książkę przed obejrzeniem filmu.
    W tym przypadku można zrobić wyjątek

  9. #19
    Zagorzały Fan FNiN Awatar Dziobal
    Dołączył
    Jun 2009
    Płeć
    Wiek
    30
    Posty
    1,341

    Domyślnie Odp: Igrzyska Śmierci

    Dzięki za umilenie wieczorku, Ket. Doprawdy, godny film
    Polecam wszystkim i poszukam książki. Jest tam może pociągnięta fabuła choć troszkę dalej, niż w filmie?

  10. #20
    Zainspirowany FNiN Awatar Gosiaw
    Dołączył
    Jan 2012
    Płeć
    Posty
    163

    Domyślnie Odp: Igrzyska Śmierci

    Według mnie książka i tak jest lepsza. W tej chwili czytam trzecią część Igrzysk i stwierdzam że druga jest lepsza od pierwszej a trzecia od drugiej.

+ Odpowiedz w tym wątku
Strona 2 z 6 PierwszyPierwszy 1 2 3 4 ... OstatniOstatni

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

     

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
Odwiedź nas na Google+!
wspiera nas:
©FNiN.eu 2006-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Developed by: Hern.as

Strona korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz,
by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku
zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Rekomendacje: Quizado.com - Symulator Familiady, zorganizuj swoją własną Familiadę