<
+ Odpowiedz w tym wątku
Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
  1. #1
    Zafascynowany FNiN Awatar Stempel
    Dołączył
    May 2011
    Płeć
    Posty
    404

    Domyślnie Opowiadanie "Zemsta smoka"

    Witam.
    Do tej pory obawiałem się wstawiania moich jakichkolwiek literackich utworów. Teraz jednak, stwierdziłem, że skoro na tym forum tyle już takich tematów powstało, to czemu by nie umieścić swojego opowiadanka... W każdym razie, myślę, że Wasza opinia i Wasze sugestie pomogą mi w moich dalszych literackich próbach. Przedstawiam Wam teraz pierwszy fragment (przepraszam, że trochę krótki) opowiadania pt.: "Zemsta smoka". Dalsze fragmenty będę wstawiał co jakiś czas, jeżeli poniższy spotka się z przynajmniej minimalnym uznaniem .


    Rozświetlone i głośne miasto wyraźnie kontrastowało z czernią panującej nocy. Mocno poruszeni mieszkańcy w pośpiechu podążali do swoich domostw. Chcieli zachować swój dobytek, ale przede wszystkim życie. Na kamiennych, masywnych murach również wiele się działo. Zabiegani strażnicy nawet po otrzymaniu rozkazów utrzymywali nerwową atmosferę i z niepokojem oraz determinacją wpatrywali się w okoliczne tereny spowite mrokiem nocy.
    - Już się nie mogę doczekać – powiedział krępy krasnolud stacjonując pośród swoich towarzyszy na wieży strażniczej. – Jak myślicie, bo według mnie walka ze smokiem to naprawdę świetne wyzwanie!
    - Chyba żartujesz! – zbulwersował się drugi krasnolud. – Rozum ci odjęło, Marinn!? Walka ze smokiem to poważna rzecz! One są dzikimi bestiami! Nie słyszałeś, jak ten potwór zniszczył Mortolgam?
    Marinn machnął lekceważąco ręką.
    - A wiesz co ja o tym myślę, Bard? Myślę, że te wszystkie historie są mocno nafaszerowane fantazją ich autorów.
    - W takim razie powinienem czuć się urażony – wtrącił się kolejny krasnolud o basowym, donośnym głosie.
    Pozostali zaniemówili z wrażenia, gdyż owym krasnoludem był Morn. Bardzo znany i szanowany, każdy w mieście o nim słyszał, z powodu heroicznego wyczynu, którego dokonał dziesiątki lat temu. Otóż będąc o wiele młodszy, stoczył walkę ze smokiem i go pokonał, ratując życie wielu niewinnym osobom. Sam jednak o mały włos nie stracił nóg oraz utracił lewe oko, dlatego na jego twarzy widniała czarna przepaska, co w połączeniu z kilkoma bliznami i niskim głosem, sprawiało, że wyglądał na naprawdę groźnego wojownika, którym faktycznie był.
    - Ja… - Marinn próbował się wytłumaczyć, jednak przerwał mu Morn.
    - Nie gadaj już więcej bzdur, bo młody jesteś i głupi jak but, jak to się kiedyś, za starych czasów mówiło. Nie masz pojęcia o smokach, ani o tym, jakie potrafią być groźne – Morn złapał go za tunikę i bez trudu uniósł do góry. – Jednak tej nocy będziesz miał najprawdopodobniej okazję ujrzeć to stworzenie i jego siłę… Zobaczymy, czy się nie zesrasz ze strachu!?
    W momencie, gdy stary krasnolud odstawił Marinna dał się słyszeć przerażający krzyk, taki którego nikt w mieście nie mógłby z siebie wydać. Zatem skąd on pochodził? To oczywiste, od smoka zbliżającego się do miasta!

    Zapraszam do oceniania i proszę o konstruktywną krytykę.
    Ostatnio edytowane przez Stempel ; 15-06-13 o 16:42
    "Nie wiem, jaka broń będzie użyta w trzeciej wojnie światowej, ale czwarta będzie na maczugi"
    Albert Einstein

  2. #2
    Lunatyk Awatar Drago
    Dołączył
    Sep 2008
    Płeć
    Wiek
    32
    Posty
    1,226

    Domyślnie Odp: Opowiadanie "Zemsta smoka"

    Zacznę od tego, że krasnoludy które opisałeś, różnią się od powszechnie przyjętego wzorca, który opisuje je jako istoty bitne i mówiące prosto, bez zbędnych upiększeń- żeby nie powiedzieć, że są wulgarne. Mnie osobiście, bardziej podobają się wzorcowe krasnoludy i przez to Twoje opowiadanie traci w moich oczach.
    Wypowiedzi przedstawicieli tej rasy, wykreowanej przez Ciebie, są jak dla mnie zbyt grzeczne, np. to:

    Cytat Zamieszczone przez Stempel Zobacz posta
    - Chyba żartujesz! – zbulwersował się drugi krasnolud. – Rozum ci odjęło, Marinn!? Walka ze smokiem to poważna rzecz! One są dzikimi bestiami! Nie słyszałeś, jak ten potwór zniszczył Mortolgam?
    Brzmi dla mnie jak rozmowa dzieci z podstawówki- chociaż, teraz i w podstawówkach można spotkać niezbyt grzeczne słownictwo

    Cytat Zamieszczone przez Stempel Zobacz posta
    Sam jednak o mały włos nie stracił nóg oraz utracił lewe oko, dlatego na jego twarzy widniała czarna przepaska, co w połączeniu z kilkoma bliznami i niskim głosem, sprawiało, że wyglądał na naprawdę groźnego wojownika
    Czy głos może sprawiać, że wyglądasz na groźnego wojownika? Według mnie, lepiej by wyglądało: "Sam jednak utracił lewe oko i o mały włos nie stracił nóg. Z tego powodu na jego twarzy widniała czarna przepaska, co w połączeniu z kilkoma bliznami i niskim głosem, powodowało, że sprawiał wrażenie groźnego wojownika".
    Nie wiem, czy Ta propozycja jest prawidłowa, ale IMO tak prezentuje się lepiej.

    A tak poza tym, to nie zauważyłem żadnych błędów ortograficznych; fabułę ocenię, jak wrzucisz coś więcej. Styl pisania nie jest zachwycający, ale pisz dalej, bo jak to mówią: "praktyka czyni mistrza".
    Cytat Zamieszczone przez Rafał Kosik, Vertical
    A tak naprawdę, otrzymać po śmierci Łaskę Jasności może tylko człowiek doskonale niewierzący, bo tylko jego prawe uczynki płyną ze szlachetnych, bezinteresownych pobudek, a nie ze strachu przed strąceniem w Wieczny Mrok.

  3. #3
    Zafascynowany FNiN Awatar Stempel
    Dołączył
    May 2011
    Płeć
    Posty
    404

    Domyślnie Odp: Opowiadanie "Zemsta smoka"

    Dzięki za krytykę (właśnie taką o jaką prosiłem =)) i... będę chyba wrzucał dalej dostosowując się do porad.
    "Nie wiem, jaka broń będzie użyta w trzeciej wojnie światowej, ale czwarta będzie na maczugi"
    Albert Einstein

+ Odpowiedz w tym wątku

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

     

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
Odwiedź nas na Google+!
wspiera nas:
©FNiN.eu 2006-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Developed by: Hern.as

Strona korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz,
by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku
zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Rekomendacje: Quizado.com - Symulator Familiady, zorganizuj swoją własną Familiadę