<
+ Odpowiedz w tym wątku
Strona 3 z 3 PierwszyPierwszy 1 2 3
Pokaż wyniki od 21 do 28 z 28
  1. #21
    Zainspirowany FNiN
    Dołączył
    Oct 2012
    Płeć
    Wiek
    25
    Posty
    64

    Domyślnie Odp: Opowieści z Narnii

    Owszem, czytałam całą serię Narnii, ale to było dość dawno. Jakieś 4-5 lat temu Wtedy była to moją ulubiona seria zaraz po HP. Najlepsza część wg mnie to chyba "Srebrne Krzesło". Filmy też oglądnęłam wszystkie nakręcone do tej pory - całkiem, całkiem. Chociaż raczej nie przeczytam już drugi raz, bo po prostu wydaje się już zbyt dziecinna i pewnie taka jest.
    Ostatnio edytowane przez Alfa ; 03-03-13 o 19:55

  2. #22
    Exterminate! Awatar Alfa
    Dołączył
    Nov 2012
    Płeć
    Wiek
    31
    Posty
    210

    Domyślnie Odp: Opowieści z Narnii

    Cytat Zamieszczone przez Ola98 Zobacz posta
    Chociaż raczej nie przeczytam już drugi raz, bo po prostu wydaje się już zbyt dziecinna i pewnie taka jest.
    Nie mogę się zgodzić z tym, że "Opowieści z Narnii" są, jak to ujęłaś, dziecinną książką. Nie uważam tak, ponieważ Lewis zawarł w niej pełnię swojego myślenia o Bogu i świecie przez Niego stworzonym. W każdym poszczególnym tomie autor zawarł pewien motyw przewodni, np. stworzenie świata w "Siostrzeńcu czarodzieja", śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa ("Lew, czarownica i stara szafa") czy też Sądzie Ostatecznym w "Ostatniej bitwie".
    To co przytoczyłam jest bardzo uogólnione, w książkach jest oczywiście o wiele więcej różnych motywów i symboli chrześcijańskich. Jak chociażby postać lwa Aslana odpowiadająca Jezusowi. Jest to jeden z najbardziej wyrazistych i przemawiających do wyobraźni obrazów Boga w literaturze. Objawia się w stworzonym przez siebie świecie, pod dostojną postacią ogromnego lwa a jego ryk wywołuje bojaźń i szacunek. Aslan stał się częścią Narnii przyjmując postać jednego ze stworzeń w niej żyjących, jak i Jezus stał się częścią naszego świata pod postacią człowieka nie tracąc boskiej natury. Oddaje swe życie i zmartwychwstaje, pokonuje ciemność, śmierć i zło (Biała Czarownica). Nikt nie ma takiej mocy, żeby stawić czoła jego potędze, nikt też nie pojmie w pełni jego natury.

    Myślę, że celem Lewisa było przekazać właśnie te prawdy wiary, bo aktualnie mogły one spowszednieć, zwłaszcza w dzisiejszych czasach. Zrobił to w nietypowy sposób, bo umieścił je w historii o mówiących zwierzętach, czarownicach, faunach. Dlatego książka została przypisana do "dziecięcego" kanonu lektur. Ja tu widzę jednak manifest wiary autora, zawarł w "Opowieściach..." wszystko to, w co wierzył, pokazał jakimi wartościami powinno się kierować społeczeństwo. I moim zdaniem zrobił to w sposób magiczny.

    I can't drown my demons, they know how to swim

  3. #23
    Antyspiskowiec Awatar kam193
    Dołączył
    Apr 2009
    Płeć
    Wiek
    27
    Posty
    2,967

    Domyślnie Odp: Opowieści z Narnii

    Opowieści z Narnii najlepszą serią (tak, przebijają u mnie nawet FNiN) i zdecydowanie nie można o nich powiedzieć, że są zbyt dziecinne. To raczej książki ponadczasowe, które powinien znać każdy - choć faktycznie, zastosowane środki zdecydowanie kierują je w stronę młodszych czytelników. No i oczywiście nie można zapomnieć o przesłaniu religijnym, jak zaznaczyła Alfa, ale nie jest to jedyny powód, dla którego są to książki do czytania w każdym wieku. Muszę je kiedyś na nowo przeczytać albo przesłuchać, przynajmniej Konia i jego chłopca.
    Dobranoc.
    Doba powinna trwać 30 godzin!

    Skargi, prośby, odwołania do mnie - poradnik > > >
    - [...] Eee... A co znaleźliśmy?
    - Zobaczysz. Idziemy do pałacu. Sprowadź Anguę, może być nam potrzebna. I przygotuj nakaz rewizji.
    - To znaczy młot, sir?

    Vimes i Marchewa,
    Na glinianych nogach, T. Pratchett

  4. #24
    Zainspirowany FNiN
    Dołączył
    Sep 2012
    Płeć
    Wiek
    25
    Posty
    80

    Domyślnie Odp: Opowieści z Narnii

    Swego czasu, zanim przeczytałam FNiN, to była moja ukochana seria. Pierwsza część to chyba jedyna lektura szkolna, która zaintrygowała mnie na tyle, żeby kontynuować czytanie. Na parę ładnych miesięcy całkowicie wsiąknęłam w ten świat, potem szał jakby przycichł (przyznaję się, ostatniej części nie skończyłam). I chociaż są to książki adresowane do dzieci, to absolutnie nie są dziecinne. To zdecydowanie jedna z serii, którą każdy szanujący się czytelnik powinien mieć na koncie.

  5. #25
    Zafascynowany FNiN Awatar Keitissa
    Dołączył
    Jul 2012
    Płeć
    Posty
    359

    Domyślnie Odp: Opowieści z Narnii

    Mnie do przeczytania opowieści zachęcił brat. Zresztą całkiem niechcący. On po prostu dostaje masę fajnych książek, których nie ma zamiaru przeczytać. Wtedy trafiają one do mnie, na "przechowanie". I tak się złożyło, że dostał on wszystkie części Narnii w jednym, grubym tomie. Byłam wtedy może w czwartej klasie, a świat Narnii mnie oczarował. Do dziś uważam to za jedną z najlepszych serii, jakie kiedykolwiek przeczytałam.

    //Aktualnie (choć nie od zawsze) "Narnia" odmienia się do "Narnii", przez dwa i //kam193
    Ostatnio edytowane przez kam193 ; 08-03-13 o 22:35
    Skoro forum jest trupem, to nikt nie zauważy braku sygnatury, nie?

  6. #26
    Zainspirowany FNiN Awatar jabarbar
    Dołączył
    Sep 2012
    Płeć
    Wiek
    24
    Posty
    95

    Domyślnie Odp: Opowieści z Narnii

    Ja oczywiście też przeczytałam tę serię. Strasznie mi się podobała i polecam ją wszystkim, którzy jeszcze jej nie przeczytali (jeśli są takie osoby).
    Ostatnio edytowane przez Alfa ; 24-03-13 o 19:52

  7. #27
    Zainspirowany FNiN Awatar Kelsey
    Dołączył
    Dec 2012
    Płeć
    Wiek
    25
    Posty
    81

    Domyślnie Odp: Opowieści z Narnii

    Ja również uwielbiam Narnię . Czytałam najpierw pierwszą część jako lekturę i tak mnie zaciekawiła, że sięgnęłam po kolejne części. Od tamtego czasu pokochałam tę książkę. Do dziś zajmuje jedno z najwyższych miejsc na mojej liście ulubionych książek.
    "Metallica lubi życ na krawędzi, ale nikt nie jest w stanie popchnąć jej dalej." (LARS)

  8. #28
    Zaciekawiony FNiN Awatar Aniluap
    Dołączył
    Jun 2014
    Płeć
    Posty
    7

    Domyślnie Odp: Opowieści z Narnii

    Przeczytałam całą serię i raczej nie będę się wyróżniać jeśli napiszę, że ją uwielbiam Można powiedzieć, że dzięki Narnii zaczęłam czytać książki. W czwartej (chyba) klasie miałam za lekturę pierwszą część. Do tamtej pory niezbyt lubiłam czytać. Ale potem przeczytałam "Lwa, czarownicę i starą szafę", potem wszystkie tomy Narnii, jakiś czas później znalazłam FNiN i tak rozpoczęła się moja książkomania. W związku z tym Narnia zawsze będzie jedną z moich ulubionych serii, a wszystkie siedem tomów stoi u mnie na honorowym miejscu na półce

+ Odpowiedz w tym wątku
Strona 3 z 3 PierwszyPierwszy 1 2 3

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

     

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
Odwiedź nas na Google+!
wspiera nas:
©FNiN.eu 2006-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Developed by: Hern.as

Strona korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz,
by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku
zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Rekomendacje: Quizado.com - Symulator Familiady, zorganizuj swoją własną Familiadę