<
+ Odpowiedz w tym w±tku
Strona 3 z 5 PierwszyPierwszy 1 2 3 4 5 OstatniOstatni
Poka¿ wyniki od 21 do 30 z 44
  1. #21

    Domy¶lnie Odp: Rozwa¿ania nad gazowan± wod± i grunwaldzkimi nachosami, czyli o takiej jednej pa

    Cudownie, 20 minut pisania posz³o w... przez skrypt forum. Cool. Có¿ Dziobalu, wybacz wiêc streszczon± odpowied¼, ale nie mam ochoty na dwukrotne pisanie dok³adnie tego samego. Zw³aszcza, je¶li to nie z mojej winy posz³o siê kochaæ.
    S±dz±c po tym co piszesz, albo wyj±tkowo lubisz siê czepiaæ, albo na prawdê ¼le siê wyrazi³em w poprzedniej czê¶ci. Zak³adaj±c, ¿e chodzi o to drugie, bo tylko na to mam wp³yw pozwolê sobie rozszerzyæ moj± my¶l. Nim jednak to zrobiê wróæmy do mojego "wywy¿szania siê". To, ¿e uwa¿asz, ¿e to robiê, nie znaczy, ¿e faktycznie to robiê. Uwa¿am takie zachowanie w internecie za g³upie, bo je¶li przestrzegamy ogólnie przyjêtych norm to bez ró¿nicy dla obu stron jak kto¶ siê zachowuje w internecie, bo nie ma to ¿adnego przeniesienia do RL. Wrzuci³bym tu demota, ale nie chce mi siê drugi raz szukaæ linku wiêc tylko zacytujê - "kozak w necie, frajer w ¶wiecie".
    A teraz spokojnie mo¿emy wróciæ do tego, co tak bardzo Ciê mêczy. Za dobr± literaturê uwa¿am ksi±¿kê, która jest ¶wietnie zbudowana - co oznacza, ¿e albo stopniowo ro¶nie w niej napiêcie, albo jest spójna, albo p³ynnie przechodzi do kolejnych scen, zale¿nie od typu literatury - ma dobre opisy przedstawionego ¶wiata - dobre, znaczy dok³adne, realne i pozwalaj±ce na wyobra¿enie sobie tego - i g³ównego bohatera (postacie poboczne te¿, ale to mnie wa¿ne) lub bohaterów, który jest postaci± zbudowan± z emocji i innych cech przypisanych cz³owiekowi. I tu dochodzimy do sedna. Pominê to co pisa³em o wp³ywie bajek, ksi±¿ek i gier na nasz sposób my¶lenia, w poprzedniej wiadomo¶ci i skupiê siê bezpo¶rednio na temacie. ?ebym ksi±¿kê uzna³ za dobr± - tak, ¿ebym ja j± uzna³, bo czytam j± dla w³asnej satysfakcji - chce siê w ni± wczuæ. Chcê móc wyobraziæ sobie w realny sposób jak mo¿e ten ca³y ¶wiat wygl±daæ a najlepiej jest to zrobiæ oczami bohatera. Dlatego mówi³em o uto¿samianiu siê. Mo¿e bardziej - wczuwaniu siê w postaæ. Je¶li g³ównym bohaterem bêdzie cz³owiek zjadaj±cy oczy noworodków to raczej trudno patrzeæ na ¶wiat z jego perspektywy. Je¶li nie umiem siê wczuæ w bohatera to trudno spojrzeæ na ten ¶wiat. To trochê tak jak obserwowanie rafy koralowej na zdjêciu i z bliska, bêd±c pod wod±. W obu wypadkach ³adnie, ale w jednym czego¶ brakuje a w drugim jest po prostu super. Dlatego mówi³em o uto¿samianiu siê z bohaterem.
    Nawi±¿e tu jeszcze do "bredni". Dla mnie o jako¶ci mo¿na mówiæ, kiedy obraz jest pe³ny. A nie jest pe³ny, kiedy na zdjêciu piêknej dziewczyny masz czerwon± plamê w miejscu piersi z napisem "CENZURA". To tak, jakby opisywaæ ³±kê, w bardzo ³adny sposób i rzuæ gdzie¶, ¿e na ¶rodku, na kocu le¿a³a dwójka ludzi. To bêdzie w ksi±¿ce dla dzieci. W ksi±¿ce dla dzieci zamiast okre¶lenia "le¿eli" pojawi siê "uprawiali seks". Dla mnie to jest pe³ny obraz - a przynajmniej jedna ze sk³adni - i dopiero wtedy mogê mówiæ o jako¶ci. Je¶li masz co¶ jeszcze do moich subiektywnych pogl±dów. to ¶mia³o - mam PW. Chocia¿ nie wiem, co jest fajnego w ocenianiu kogo¶. O gustach siê nie dyskutuje. A gusta mo¿na interpretowaæ w szeroki sposób. Niekoniecznie s³ownikowy.

    Do s³ów Teen-Ninja - nie s±dzê, ¿eby Felixowi by³o obojêtne, ani ¿eby traktowa³ Laurê jak przyjació³kê. Po pierwsze - przyja¼ñ mêsko-damska nie istnieje (odwrotnie owszem, ale w przypadku facetów mo¿na mówiæ najwy¿ej mêsko-lesbijska). Po drugie - budz± siê w nim hormony. Ale najwa¿niejszy jest po prostu brak wiedzy. Ja - i pewnie wiêkszo¶æ facetów - mia³em w ¿yciu okres, kiedy nie lubi³em gdy przytula³a mnie dziewczyna. Po prostu, nie wiedzia³em jak zareagowaæ, by³o to dla mnie obce. I wydaje mi siê, ¿e taka sama sytuacja jest z Felixem, który dodatkowo jest niezwykle racjonalnym cz³owiekiem.
    Przy okazji dziêki, u¶wiadomi³a¶ mi co¶ o moim kumplu i jego zachowaniu. Jedyna emotka na ten post przypada do Twojej czê¶ci.

    A teraz do Bigbena, ¿e nie znamy Laury - owszem, znamy. Z 3K, gdzie przecie¿ dowiadujemy siê o niej wszystkiego co wiemy. Nie s±dzisz chyba, ¿e negatywne opinie u¿ytkowników na jej temat s± wystawiane na podstawie tego, co wyczytujemy w dwóch linijkach opisu jej wygl±du i piêciu kolejnych z których mo¿emy co¶ wywnioskowaæ na podstawie zachowania?
    Nyu!

    Codzienna dawka nagród i emocji: http://TimeFreak.pl

  2. #22
    Zaciekawiony FNiN
    Do³±czy³
    Apr 2011
    P³eæ
    Posty
    31

    Domy¶lnie Odp: Rozwa¿ania nad gazowan± wod± i grunwaldzkimi nachosami, czyli o takiej jednej pa

    Nie by³bym sob±, gdybym nie wtr±ci³ swoich trzech groszy. Mamy tu widzê trzy podstawiwe kwestie -
    poczucie wy¿szo¶ci
    uto¿samianie z bohaterem
    jako¶æ literacka ksi±¿ki dla m³odzie¿y.

    Jeszcze tylko napomknê:
    e¶li masz co¶ jeszcze do moich subiektywnych pogl±dów. to ¶mia³o - mam PW.
    Ale¿ co¶ Ty! Od tego jest forum, ¿eby swoje subiektywne opinie przedstawiæ i przedyskutowaæ.

    Od pocz±tku:

    A propos poczucia wy¿szo¶ci - my¶lê, ¿e Dziobal tylko chcia³ Ci tutaj lekko zwróciæ uwagê, reaguj±c jakkolwiek gwa³townie, na kilka przes³anek, które zawiera³y siê w Twoich postsvh. Np. ¿e wiêkszo¶æ czytelników nie potrafi oceniæ jako¶ci ksi±¿ki etc.
    Ale nie mnie to oceniaæ, czy czuæ smrodek czy nie, nie po to tu piszê.

    Rzecz druga - uto¿samianie siê z bohaterem: uto¿samiaæ oczywi¶cie siê musimy, ale to tylko dlatego, ¿e czytamy o ludziach. Dzielimy wspólne problemy, podobnie odczuwamy rado¶ci etc. Kiedy czytamy o wiarygodnym bohaterze, musimy po prostu czuæ, ¿e to jest niemal¿e realna postaæ, a nie p³aski papierzak. Jeste¶my podobni, bo nale¿ymy do tego samego gatunku i czytaj±c o kim¶, powinni¶my siê w tym utwierdzaæ. Jednak ja postrzegam to znacznie szerzej ni¿ "widzenie w kim¶ siebie samego". Uto¿samiæ siê mogê równie¿ z bohaterem o skrajnie odmiennym od mojego punkcie widzenia. W koñcu postaci literackie ró¿ni± siê od siebie, ró¿ni± siê ode mnie. Wyznacznikiem jest wiêc nie stopieñ podobieñstwa (ten mo¿e byæ naprawdê ma³y w niektórych przypadkach), co stopieñ wspominanej ju¿ przeze mnie wiarygodno¶ci. Nie muszê podzielaæ my¶li bohatera, wystarczy ¿e Autor sprawi, i¿ przez chwilê spojrzê na ¶wiat jego oczyma. Nawet je¿eli ten ¶wiat bêdzie w jego oczach wygl±da³ zupe³nie inaczej ni¿ w moich.

    Jako¶æ literacka - tutaj siê zgodzê z Dziobalem, nie zgodzê siê z Tob±. Moja filozofia recenzowania jest taka, ¿e dany utwór postrzegam w kontek¶cie gatunku. Mówisz, ¿e nie mo¿na oceniæ wysoko jako¶ci literackiej ksi±¿ki dla m³odzie¿y, ale to jest totalnie pokrêcone spojrzenie. Je¶li czytam przygodowe fantasy, to patrzê na nie w kontek¶cie innych przygodowych powie¶ci fantasy i szukam tego, co przygodowe fantasy zawieraæ powinno. Dla przyk³adu - uwa¿am Kresa za mistrza tego gatunku, co nie zmienia faktu, ¿e w kategorii "open" przegrywa on sromotnie z Dukajem i Zajdlem.
    Tak samo rzecz siê ma z literatur± m³odzie¿ow± - podchodzê do lektury z za³o¿eniem, ¿e nie szukam tam realizmu i nowatorskich pomys³ów, a przyjemnej i lekkiej lektury. Je¿eli przyjmê z góry wszelkie za³o¿enia, jakie niesie ze sob± FNiN, a nastêpnie porównam ich realizacjê z reszt± propozycji na polskim rynku wydawniczym... có¿, niekwestionowany zwyciêzca. A zatem - nie mieszaj proszê koncepcji. Nie oceniajmy Kresa porównuj±c go do Dukaja, nie oceniajmy Muminków w kontek¶cie ksi±¿ek Orbitowskiego.

  3. #23
    Zagorza³y Fan FNiN Awatar Dziobal
    Do³±czy³
    Jun 2009
    P³eæ
    Wiek
    30
    Posty
    1,341

    Domy¶lnie Odp: Rozwa¿ania nad gazowan± wod± i grunwaldzkimi nachosami, czyli o takiej jednej pa

    Ja siê tam w zasadzie obiema rêcami pod Serratusem podpiszê.

  4. #24
    Zafascynowany FNiN Awatar Bigben
    Do³±czy³
    Mar 2011
    P³eæ
    Wiek
    24
    Posty
    442

    Domy¶lnie Odp: Rozwa¿ania nad gazowan± wod± i grunwaldzkimi nachosami, czyli o takiej jednej pa

    Wiadomo tylko o tym, ¿e zna siê trochê na paranormalno¶ci. I tylko tyle.

  5. #25
    Zainspirowany FNiN Awatar cbazac
    Do³±czy³
    May 2010
    P³eæ
    Wiek
    26
    Posty
    95

    Domy¶lnie Odp: Rozwa¿ania nad gazowan± wod± i grunwaldzkimi nachosami, czyli o takiej jednej pa

    No có¿, w ka¿dym razie Felixa musia³o naprawdê zatkaæ gdy Laura go poca³owa³a.

    //Rotfl, dos³ownie.//Jasti
    Ostatnio edytowane przez Jasti ; 11-04-11 o 21:49





  6. #26
    Zainspirowany FNiN
    Do³±czy³
    Jul 2009
    P³eæ
    Wiek
    32
    Posty
    77

    Domy¶lnie Odp: Rozwa¿ania nad gazowan± wod± i grunwaldzkimi nachosami, czyli o takiej jednej pa

    Moim zdaniem, Laura mia³a sporo racji z tym, ¿e Felix jest za ma³o spontaniczny, wszystko musi przemy¶leæ i tworzy sobie niezliczon± ilo¶æ barier bezpieczeñstwa... Jego spokój, opanowanie i zdolno¶æ do logicznego my¶lenia i ³±czenia faktów wynikaj± z jego charakteru i oczywi¶cie s± to cechy jak najbardziej pozytywne. Ale pow¶ci±gliwo¶æ ju¿ nie jest taka fajna. Teraz jego nieporadno¶æ i brak do¶wiadczenia wydaj± siê niegro¼ne i troche zabawne, ale w przysz³o¶ci mog± mu bardzo zaszkodziæ, bo bywaj± takie sytuacje, w których umiejêtno¶æ wyra¿ania uczuæ jest bardzo po¿±dana, a nawet niezbêdna. I Laura mo¿e mu w tym pomóc.

  7. #27
    Fan FNiN Awatar Kage-Sama
    Do³±czy³
    Sep 2010
    P³eæ
    Wiek
    27
    Posty
    757

    Domy¶lnie Odp: Rozwa¿ania nad gazowan± wod± i grunwaldzkimi nachosami, czyli o takiej jednej pa

    Co do Pauli, to rzeczywi¶cie by³a ona najlepsz± z kunegund Felixa, ale Laura te¿ nie jest z³a! W 3K bardziej mi siê podoba³a jako badacz zjawisk paranormalnych, ale teraz te¿ nie jest najgorzej. Poza tym jak Felix ma siê umawiaæ z duchem?!
    "Vive in umbra, utinam lucem creare"
    "My, sady¶ci, wiemy jak bawiæ siê bez ma³a
    Wiemy jak katowaæ, by ofiara zap³aka³a
    To jest ta cudowna krew
    To jest nasz morderczy zew
    Mamy no¿e, których nie ma nikt inny
    Do zabawy ogieñ i sznur
    Na pale nawlekamy niewinnych
    A dla winnych garnek i szczur!"
    http://kage-sama452.deviantart.com/ - reklamuje, bo moge


  8. #28
    Zaciekawiony FNiN
    Do³±czy³
    Apr 2011
    P³eæ
    Posty
    1

    Domy¶lnie Odp: Rozwa¿ania nad gazowan± wod± i grunwaldzkimi nachosami, czyli o takiej jednej pa

    A mnie siê Laura podoba³a. Po wygl±dzie rzeczywi¶cie mo¿na pomy¶leæ, ¿e ca³y czas siê o niego troszczy, ale czy Laura siê tak zachowywa³a, wywy¿sza³a? Moim zdaniem powinna zostaæ w 9 czê¶ci.

  9. #29
    Zaciekawiony FNiN Awatar Georgia
    Do³±czy³
    Apr 2010
    P³eæ
    Wiek
    25
    Posty
    20

    Domy¶lnie Odp: Rozwa¿ania nad gazowan± wod± i grunwaldzkimi nachosami, czyli o takiej jednej pa

    Widaæ, ¿e Laura jest inteligentna. Jej analiza Felixa by³a trafna i powinna daæ ch³opakowi do my¶lenia. W tej czê¶ci F. by³ jaki¶... Niewyra¼ny? Ma³o o nim by³o. Zauwa¿y³am, ¿e o nim zawsze ma³o jest, ale tylko dla tego, ¿e on jest po prostu takim cichym bohaterem. Nie wiem, jak potoczy siê dalej zwi±zek Felixa i Laury, bo w tej czê¶ci by³ to jakby wstêp.

  10. #30
    Zaciekawiony FNiN Awatar JessNika
    Do³±czy³
    Jul 2010
    P³eæ
    Wiek
    25
    Posty
    11

    Domy¶lnie Odp: Rozwa¿ania nad gazowan± wod± i grunwaldzkimi nachosami, czyli o takiej jednej pa

    Zaciekawi³ mnie w±tek z Felixem i Laur±, ale zastanawiam siê (mo¿e nie doczyta³am) co siê sta³o z Paul± z PN, ona jako¶ bardziej pasowa³a mi na dziewczynê Felixa. Laura jako¶ nie przypad³a mi do gustu w TK ale wg. moich ¼róde³ dalszych wiadomo¶ci mo¿emy oczekiwaæ jesieni±...

+ Odpowiedz w tym w±tku
Strona 3 z 5 PierwszyPierwszy 1 2 3 4 5 OstatniOstatni

Informacje o w±tku

U¿ytkownicy przegl±daj±cy ten w±tek

Aktualnie 1 u¿ytkownik(ów) przegl±da ten w±tek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 go¶ci)

     

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie mo¿esz zak³adaæ nowych tematów
  • Nie mo¿esz pisaæ wiadomo¶ci
  • Nie mo¿esz dodawaæ za³±czników
  • Nie mo¿esz edytowaæ swoich postów
Odwied¼ nas na Google+!
wspiera nas:
©FNiN.eu 2006-2024. Wszelkie prawa zastrze¿one.
Developed by: Hern.as

Strona korzysta z plików cookies. Je¶li nie chcesz,
by pliki cookies by³y zapisywane na Twoim dysku
zmieñ ustawienia swojej przegl±darki.
Rekomendacje: Quizado.com - Symulator Familiady, zorganizuj swoj± w³asn± Familiadê