<

Zobacz wyniki ankiety: Jakie zakoñczenie ksi±¿ki lubisz najbardziej?

G³osuj±cych
80. Nie mo¿esz g³osowaæ w tej sondzie
  • Dobro zwyciê¿a, happy end

    7 8.75%
  • Dobro zwyciê¿a ale nie tak weso³o

    21 26.25%
  • Z³o zwyciê¿a

    1 1.25%
  • Bez Z³a i Dobra- niejednoznaczny koniec.

    8 10.00%
  • G³ówny bohater ginie.

    2 2.50%
  • Tajemnicze, dziwne, nietypowe.

    17 21.25%
  • Zabawne i przewrotne.

    6 7.50%
  • Kompletny zwrot akcji!

    12 15.00%
  • Inne (jakie?)

    6 7.50%
+ Odpowiedz w tym w±tku
Strona 1 z 5 1 2 3 ... OstatniOstatni
Poka¿ wyniki od 1 do 10 z 48
  1. #1
    (dawniej Kowal) Awatar KamcioKowal
    Do³±czy³
    Jun 2008
    P³eæ
    Wiek
    28
    Posty
    907

    Domy¶lnie Jakie zakoñczenia ksi±¿ek lubicie najbardziej? ;)

    Niekoniecznie chodzi mi o spoilery [¦wietne by³o tam i tam gdy ten zdradzi³] ale ogólnie: jakie "rodzaje" zakoñczeñ ksi±¿ek najbardziej lubicie. Tradycyjny happy end, czy mroczna i niejednoznaczna koñcówka?

    Osobi¶cie dla oryginalnej wolty fabularnej, która zostanie w pamiêci, lub g³êbszej puenty mogê przystaæ na wszystko, w³±cznie ze ¶mierci± bohatera.
    Byle tylko ostatnim zdaniem ksi±¿ki nie by³o "...i okaza³o siê ¿e wszystko to by³ sen", na jasnej cholery dostajê po czym¶ takim
    Top 3 zakoñczeñ ksi±¿kowych IMO (kolejno¶æ przypadkowa )
    1) Kontrowersyjne- sagi wied¼miñskiej Dla mnie wstrz±saj±ce i niezwyk³e, i to jest najwa¿niejsze.
    2) Pierwszy tom Pan Lodowego Ogrodu. Co z tego ¿e pierwszy tom, skoro koñcówka wgniata w fotel? A¿ dreszcze po plecach mi przesz³y.
    3) Odyseja kosmiczna 2001. Monumentalne i epicko tajemnicze. Osobista klasyka SF.

    Który typ zakoñczenia najbardziej lubicie?

    ...i wtedy Dobro zwyciê¿y³o, happy end
    ...i wtedy Dobro zwyciê¿y³o ale nie tak weso³o
    ...i o dziwo Z³o zwyciê¿y³o
    Bez Z³a i Dobra- niejednoznaczny koniec...
    G³ówny bohater ginie.
    Zakoñczenie niejasne, tajemnicze, dziwne
    Zabawne i przewrotne
    Kompletny zwrot akcji!
    Inne [jakie?]


    EDIT Moment, ankietê robiê
    EDIT 2 Szlag, co¶ nie tak zrobi³em i ankiety ni ma -,- Pomo¿e mod upo¶ledzonemu osobnikowi?
    EDIT 3 A nie! Wiem! Moment! xd
    Ostatnio edytowane przez KamcioKowal ; 14-10-10 o 20:08
    Brytyjski oficer, prze³om wieku XVIII i XIX:
    - Wy, Francuzi, walczycie o pieni±dze - my Brytyjczycy walczymy o honor!
    Odpowied¼ Roberta Surcoufa, francuskiego korsarza:
    - Sir, ludzie walcz± o to czego najbardziej im brak.

  2. #2
    Zagorza³y Fan FNiN Awatar Dziobal
    Do³±czy³
    Jun 2009
    P³eæ
    Wiek
    30
    Posty
    1,341

    Domy¶lnie Odp: Jakie zakoñczenia ksi±¿ek lubicie najbardziej? ;)

    Nietuzinkowe, oryginalne i ciekawe. Chocia¿ nie lubiê niedopowiedzeñ, co siê sta³o z g³. bohaterem, albo bohaterem, którego lubi³em.

  3. #3
    Zagorza³y Fan FNiN Awatar Awangardowy Kaloryfer
    Do³±czy³
    Dec 2009
    P³eæ
    Wiek
    28
    Posty
    1,365

    Domy¶lnie Odp: Jakie zakoñczenia ksi±¿ek lubicie najbardziej? ;)

    Cytat Zamieszczone przez KamcioKowal Zobacz posta
    1) Kontrowersyjne- sagi wied¼miñskiej Dla mnie wstrz±saj±ce i niezwyk³e, i to jest najwa¿niejsze.
    Przede wszystkim ¿yciowe. Chodzi mi g³ównie o t³o wydarzeñ. G³ówny plan... te¿ by³ super. Ale najlepsze by³o to, co siê sta³o z pañstwami i lud¼mi po wojnie.
    ...i wtedy Dobro zwyciê¿y³o, happy end
    Dobre tylko w niektórych filmach/ksi±¿kach. Np. Avatar - tutaj pasowa³ tylko happy end. Bez tego by³oby tragicznie.
    ...i wtedy Dobro zwyciê¿y³o ale nie tak weso³o
    Ogó³em ok.
    ...i o dziwo Z³o zwyciê¿y³o
    Takie lubiê.
    G³ówny bohater ginie.
    Bywa, ¿e jest to OK.
    Zakoñczenie niejasne, tajemnicze, dziwne
    LOFæ <3
    Zabawne i przewrotne
    Te¿ dobre
    Kompletny zwrot akcji!
    YEAH! <3

    Ogólnie, zale¿y wszystko. Czasem pasuje takiei zakoñczenie, czasem inne. Lubiê zaskakuj±ce i pesymistyczne, ca³kiem lubiê te¿ niedopowiedzenia (trylogia Matrix chociazby, albo Incepcja). Ale - zale¿y.

  4. #4
    Antyspiskowiec Awatar kam193
    Do³±czy³
    Apr 2009
    P³eæ
    Wiek
    27
    Posty
    2,967

    Domy¶lnie Odp: Jakie zakoñczenia ksi±¿ek lubicie najbardziej? ;)

    Ja lubiê generalnie zakoñczenia - Dobro zwyciê¿a, ale jest to bardzo tajemnicze; kompletny zwrot akcji; b±d¼ te¿ zabawne i przewrotne.

    Wszystko zale¿y od tego, jakie pasuje. Dla mnie wa¿ne jest, ¿eby zakoñczyæ wszystkie w±tki, chyba, ¿e jest to seria i bêd± one wyja¶nione w której¶ tam kolejnej czê¶ci. Lubiê zakoñczenia tajemnicze, takie, które daj± do my¶lenia, albo zachêcaj± do nastêpnej czê¶ci.
    Dobranoc.
    Doba powinna trwaæ 30 godzin!

    Skargi, pro¶by, odwo³ania do mnie - poradnik > > >
    - [...] Eee... A co znale¼li¶my?
    - Zobaczysz. Idziemy do pa³acu. Sprowad¼ Anguê, mo¿e byæ nam potrzebna. I przygotuj nakaz rewizji.
    - To znaczy m³ot, sir?

    Vimes i Marchewa,
    Na glinianych nogach, T. Pratchett

  5. #5
    Fan FNiN Awatar Klaudia cD.
    Do³±czy³
    Nov 2009
    P³eæ
    Wiek
    28
    Posty
    663

    Domy¶lnie Odp: Jakie zakoñczenia ksi±¿ek lubicie najbardziej? ;)

    Bardzo nie lubiê zakoñczeñ z serii "i nie wiadomo o co chodzi, bo autor chcia³ ambitnie spointowaæ", typowych dla horrorów.

    Co do Sagi Wied¼miñskiej: co siê sta³o z Ciri - ok, Triss, Jaskier, Zoltan, Dijkstra - ok, Sam ogó³, Lo¿a, sytuacja polityczna, etc - ok, ale cyrku z Geraltem i Yennefer wrêcz nie zdzier¿ê. Taki... beznadziejnie uczuciowy, szczê¶liwy, niejednoznaczny. Ju¿ bardziej by mi pasowa³o zakoñczenie z "Co¶ siê koñczy, co¶ siê zaczyna".

    Jak na razie najbardziej zaskakuj±ce zakoñczenia mia³a dla mnie"Pie¶ñ Lodu i Ognia". W sumie to nawet nie tak ca³kiem ca³kiem zakoñczenia, ale ogólnie rozwi±zania akcji. M³ody Wilk, Ned Stark, rêka Jaime... Sporo tego by³o. Chocia¿ s±dzê, ¿e fina³ sagi bêdzie du¿o gorszy, bior±c pod uwagê to martinowskie ukierunkowywanie sympatii czytelnika na dwójkê nie do¶æ, ¿e pozytywnych to jeszcze porz±dnych i odnosz±cych prawie same sukcesy postaci.

    Z³o zwyciê¿a - ok, ale nie w po³±czeniu ze ¶mierci± g³ównego bohatera. Preferujê raczej przej¶cie na ciemn± stronê mocy. Do ciasteczek.

    G³ówna postaæ ginie - a niech tam sobie ginie. Mo¿e bêdzie mi trochê smutno, ale je¿eli u¶miercenie wp³ynie pozytywnie na jako¶æ ksi±¿ki, to nie ma problemu. Ciê¿ko mi zdefiniowaæ to pozytywnie, ale chyba rozumiecie o co chodzi? xD

    Zabawne i przewrotne - niech ¿yje!
    Happy end - w ksi±¿kach obyczajowych typu "Vice Versa", czy u Austen jak najbardziej, szkoda mi tam bohatera przez ca³y utwór, lub mnie on trochê irytuje, to powinno siê na koñcu co¶ zdarzyæ, co doprowadzi do jego zmiany na lepsze.
    Za to kiedy mamy do czynienia z wspania³ym, szlachetnym, bezgrzesznym podmiotem (patrz np.: Eragon), to szczê¶liwy koniec jest be.
    Ca³kiem inn± kategoriê stanowi± ksi±¿ki dla dzieci - siêgaj±c po takowe z góry zak³adam ze bêd± ³atwe, lekkie i przyjemne od deski do deski.

    "To by³ sen" - z takich czyta³am w sumie tylko "Ferdynanda Wspania³ego", a to ksi±¿ka dla dzieci, wiêc...

    Edit
    Ej, czemu ta sonda nie jest wielokrotnego wyboru...? Jestem zbyt niezdecydowanym cz³owiekiem, ¿eby zaznaczyæ jedno...
    Ostatnio edytowane przez Klaudia cD. ; 17-10-10 o 19:03

  6. #6
    Fan FNiN Awatar x3Firankax3
    Do³±czy³
    Jan 2010
    P³eæ
    Posty
    837

    Domy¶lnie Odp: Jakie zakoñczenia ksi±¿ek lubicie najbardziej? ;)

    Takie, których kompletnie siê nie spodziewam, je¶li w tym mie¶ci siê ¶mieræ g³ównego bohatera, z³o zwyciê¿a, jest wtedy dobrze. Je¶li jest tajemnicze, te¿ dobrze, ale to zale¿y w jakim stopniu. Zabawne - czasem, je¶li utwór pisany by³ patetycznie nie zawsze ¶mieszne zakoñczenia pasuje, choæ czasem jest wrêcz potrzebne, np. (m±dre s³owa). "Koniec i bomba, kto czyta³ ten tr±ba" - jak¿e czêsto spotykane. Happy end do lu¼nych lekturek do poczytania dla zabicia czasu. Najbardziej lubiê takie, gdzie odkryte tajemnice s± tak zaskakuj±ce, niespodziewane i wydaj± siê ³±dnie dobranym, podsumowuj±cym zakoñczeniem wszystkiego. Nienawidzê takich sytuacji, w których a¿ trzeba powiedzieæ: "Ale badziewne zakoñczenie", naiwne i bez wyrazu.

  7. #7
    Zainspirowany FNiN
    Do³±czy³
    Jun 2010
    P³eæ
    Wiek
    27
    Posty
    116

    Domy¶lnie Odp: Jakie zakoñczenia ksi±¿ek lubicie najbardziej? ;)

    Mimo wszystko - happy end rz±dzi. Ale najlepiej abym siê wcze¶niej trochê o g³ównego albo innego bohatera ba³a, wzruszy³a i w miêdzyczasie od czasu do czasu pop³aka³a w poduszkê . Jak bêdzie zwrot akcji pod koniec to ¶wietnie. Ale ¶mieræ g³ównego bohatera - BROñ BO?E! Potem bym mia³a do³a przez pó³ dnia. Chyba ¿e ca³o¶æ fabu³y by mi to wynagrodzi³a.

  8. #8
    Zaciekawiony FNiN Awatar Grace-Laura
    Do³±czy³
    Feb 2010
    P³eæ
    Posty
    41

    Domy¶lnie Odp: Jakie zakoñczenia ksi±¿ek lubicie najbardziej? ;)

    Ja zaznaczy³am ''Tajemnicze, dziwne, nietypowe'', bo to chyba lubiê najbardziej w krymina³ach. Wkurzy³ mnie trochê epilog w HP 7 ale nie jest tak do koñca ¼le. Zakoñczenie ''Przed ¶witem'' jest straszne. Nie dosz³o do krwawej masakry? Zero wampirzych szcz±tków? Tych fajnie pal±cych siê stosików? Nie no, za s³odziutko. Ogólnie zakoñczenie musi wpasowaæ siê w ksi±¿kê. Przecie¿ by³oby trochê dziwne, gdyby pod koniec jakiej¶ naiwnej leciutkiej ksi±¿eczki dla nastolatek g³ówn± bohaterkê zmasakrowa³ jaki¶ szaleniec. Najgorsze co mo¿na napisaæ to moim zdaniem: ''...i ¿yli d³ugo i szczê¶liwie z dwana¶ciorgiem dzieci...''.

  9. #9
    Zaciekawiony FNiN Awatar amnaese
    Do³±czy³
    Sep 2010
    P³eæ
    Posty
    4

    Domy¶lnie Odp: Jakie zakoñczenia ksi±¿ek lubicie najbardziej? ;)

    Moim zdaniem, ksi±¿ka powinna siê zakoñczyæ w niespodziewanym momencie, zmuszaj±c nas do wyobra¿enia sobie zakoñczenia.
    "Wszystko przez tê idiotyczn± nowo¶æ, któr± odkry³ u siebie - sumienie."
    Piszê poprawnie po polsku.

  10. #10
    Fan FNiN Awatar x3Firankax3
    Do³±czy³
    Jan 2010
    P³eæ
    Posty
    837

    Domy¶lnie Odp: Jakie zakoñczenia ksi±¿ek lubicie najbardziej? ;)

    W lekkich ksi±¿kach happy end oczywi¶cie - jak najbardziej. Akcja koñczy siê, a my zadowoleni zamykamy ostatni± stronê i nie my¶limy, nie zastanawiamy siê nad tre¶ci±, zakoñczeniem, bo tak na prawdê ta "rozlu¼niaj±ca ksi±¿eczka" tego od nas nie oczekuje. Nie sk³ania do ¿adnych przemy¶leñ, nie budzi rozczarowañ. Osobi¶cie nie przepadam za czytaniem takich w³a¶nie ksi±¿ek, co nie znaczy, ¿e od czasu do czasu mi siê zechce po nie siêgn±æ. W powa¿niejszych, lepszych nie zawsze happy end mnie zadowala. Wionie zwyczajn± cha³±, jest krzywd± wyrz±dzon± dobrej ksi±¿ce. Czasem zdarza siê, ¿e happy end powi±zany jest ze smutnym zakoñczeniem, co w efekcie daje tajemniczo¶æ. Powo³am siê do np. takiej Incepcji (tak, wiem, wiem, to jest film), gdzie niby wszystko koñczy siê szczê¶liwie, ale... ale w³a¶nie jest ale. Tym ale pozostaje tajemnica, która brzmi: a mo¿e to nadal sen? (film urywa siê w niepo¿±danym momencie ;p). Film jednak zostawiam w spokoju. Powracam do ksi±¿ek.
    Kiedy pod tytu³em jest napis tragedia, ksi±¿ka prawdopodobnie nie bêdzie zaskakuj±ca. ¦mieræ g³ównego bohatera - niezbêdna, a wiêc przewidywalna. Ksi±¿ki fantastyczne? O tu ju¿ lepiej. Mog± koñczyæ siê ró¿nie, a te ró¿no¶ci wystêpuj± w powy¿szej ankiecie. Obyczajowe? Jak lektury, to zwykle szajsowate. Podsumowuj±c, najbardziej lubiê tajemnicze zakoñczenia, czasem zabawne, ale przede wszystkim zaskakuj±ce i niebanalne.

+ Odpowiedz w tym w±tku
Strona 1 z 5 1 2 3 ... OstatniOstatni

Informacje o w±tku

U¿ytkownicy przegl±daj±cy ten w±tek

Aktualnie 1 u¿ytkownik(ów) przegl±da ten w±tek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 go¶ci)

     

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie mo¿esz zak³adaæ nowych tematów
  • Nie mo¿esz pisaæ wiadomo¶ci
  • Nie mo¿esz dodawaæ za³±czników
  • Nie mo¿esz edytowaæ swoich postów
Odwied¼ nas na Google+!
wspiera nas:
©FNiN.eu 2006-2024. Wszelkie prawa zastrze¿one.
Developed by: Hern.as

Strona korzysta z plików cookies. Je¶li nie chcesz,
by pliki cookies by³y zapisywane na Twoim dysku
zmieñ ustawienia swojej przegl±darki.
Rekomendacje: Quizado.com - Symulator Familiady, zorganizuj swoj± w³asn± Familiadê