<

Zobacz wyniki ankiety: Jakie zakończenie książki lubisz najbardziej?

Głosujących
80. Nie możesz głosować w tej sondzie
  • Dobro zwycięża, happy end

    7 8.75%
  • Dobro zwycięża ale nie tak wesoło

    21 26.25%
  • Zło zwycięża

    1 1.25%
  • Bez Zła i Dobra- niejednoznaczny koniec.

    8 10.00%
  • Główny bohater ginie.

    2 2.50%
  • Tajemnicze, dziwne, nietypowe.

    17 21.25%
  • Zabawne i przewrotne.

    6 7.50%
  • Kompletny zwrot akcji!

    12 15.00%
  • Inne (jakie?)

    6 7.50%
+ Odpowiedz w tym wątku
Strona 1 z 5 1 2 3 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 48
  1. #1
    (dawniej Kowal) Awatar KamcioKowal
    Dołączył
    Jun 2008
    Płeć
    Wiek
    28
    Posty
    907

    Domyślnie Jakie zakończenia książek lubicie najbardziej? ;)

    Niekoniecznie chodzi mi o spoilery [Świetne było tam i tam gdy ten zdradził] ale ogólnie: jakie "rodzaje" zakończeń książek najbardziej lubicie. Tradycyjny happy end, czy mroczna i niejednoznaczna końcówka?

    Osobiście dla oryginalnej wolty fabularnej, która zostanie w pamięci, lub głębszej puenty mogę przystać na wszystko, włącznie ze śmiercią bohatera.
    Byle tylko ostatnim zdaniem książki nie było "...i okazało się że wszystko to był sen", na jasnej cholery dostaję po czymś takim
    Top 3 zakończeń książkowych IMO (kolejność przypadkowa )
    1) Kontrowersyjne- sagi wiedźmińskiej Dla mnie wstrząsające i niezwykłe, i to jest najważniejsze.
    2) Pierwszy tom Pan Lodowego Ogrodu. Co z tego że pierwszy tom, skoro końcówka wgniata w fotel? Aż dreszcze po plecach mi przeszły.
    3) Odyseja kosmiczna 2001. Monumentalne i epicko tajemnicze. Osobista klasyka SF.

    Który typ zakończenia najbardziej lubicie?

    ...i wtedy Dobro zwyciężyło, happy end
    ...i wtedy Dobro zwyciężyło ale nie tak wesoło
    ...i o dziwo Zło zwyciężyło
    Bez Zła i Dobra- niejednoznaczny koniec...
    Główny bohater ginie.
    Zakończenie niejasne, tajemnicze, dziwne
    Zabawne i przewrotne
    Kompletny zwrot akcji!
    Inne [jakie?]


    EDIT Moment, ankietę robię
    EDIT 2 Szlag, coś nie tak zrobiłem i ankiety ni ma -,- Pomoże mod upośledzonemu osobnikowi?
    EDIT 3 A nie! Wiem! Moment! xd
    Ostatnio edytowane przez KamcioKowal ; 14-10-10 o 19:08
    Brytyjski oficer, przełom wieku XVIII i XIX:
    - Wy, Francuzi, walczycie o pieniądze - my Brytyjczycy walczymy o honor!
    Odpowiedź Roberta Surcoufa, francuskiego korsarza:
    - Sir, ludzie walczą o to czego najbardziej im brak.

  2. #2
    Zagorzały Fan FNiN Awatar Dziobal
    Dołączył
    Jun 2009
    Płeć
    Wiek
    30
    Posty
    1,341

    Domyślnie Odp: Jakie zakończenia książek lubicie najbardziej? ;)

    Nietuzinkowe, oryginalne i ciekawe. Chociaż nie lubię niedopowiedzeń, co się stało z gł. bohaterem, albo bohaterem, którego lubiłem.

  3. #3
    Zagorzały Fan FNiN Awatar Awangardowy Kaloryfer
    Dołączył
    Dec 2009
    Płeć
    Wiek
    28
    Posty
    1,365

    Domyślnie Odp: Jakie zakończenia książek lubicie najbardziej? ;)

    Cytat Zamieszczone przez KamcioKowal Zobacz posta
    1) Kontrowersyjne- sagi wiedźmińskiej Dla mnie wstrząsające i niezwykłe, i to jest najważniejsze.
    Przede wszystkim życiowe. Chodzi mi głównie o tło wydarzeń. Główny plan... też był super. Ale najlepsze było to, co się stało z państwami i ludźmi po wojnie.
    ...i wtedy Dobro zwyciężyło, happy end
    Dobre tylko w niektórych filmach/książkach. Np. Avatar - tutaj pasował tylko happy end. Bez tego byłoby tragicznie.
    ...i wtedy Dobro zwyciężyło ale nie tak wesoło
    Ogółem ok.
    ...i o dziwo Zło zwyciężyło
    Takie lubię.
    Główny bohater ginie.
    Bywa, że jest to OK.
    Zakończenie niejasne, tajemnicze, dziwne
    LOFć <3
    Zabawne i przewrotne
    Też dobre
    Kompletny zwrot akcji!
    YEAH! <3

    Ogólnie, zależy wszystko. Czasem pasuje takiei zakończenie, czasem inne. Lubię zaskakujące i pesymistyczne, całkiem lubię też niedopowiedzenia (trylogia Matrix chociazby, albo Incepcja). Ale - zależy.

  4. #4
    Antyspiskowiec Awatar kam193
    Dołączył
    Apr 2009
    Płeć
    Wiek
    27
    Posty
    2,967

    Domyślnie Odp: Jakie zakończenia książek lubicie najbardziej? ;)

    Ja lubię generalnie zakończenia - Dobro zwycięża, ale jest to bardzo tajemnicze; kompletny zwrot akcji; bądź też zabawne i przewrotne.

    Wszystko zależy od tego, jakie pasuje. Dla mnie ważne jest, żeby zakończyć wszystkie wątki, chyba, że jest to seria i będą one wyjaśnione w którejś tam kolejnej części. Lubię zakończenia tajemnicze, takie, które dają do myślenia, albo zachęcają do następnej części.
    Dobranoc.
    Doba powinna trwać 30 godzin!

    Skargi, prośby, odwołania do mnie - poradnik > > >
    - [...] Eee... A co znaleźliśmy?
    - Zobaczysz. Idziemy do pałacu. Sprowadź Anguę, może być nam potrzebna. I przygotuj nakaz rewizji.
    - To znaczy młot, sir?

    Vimes i Marchewa,
    Na glinianych nogach, T. Pratchett

  5. #5
    Fan FNiN Awatar Klaudia cD.
    Dołączył
    Nov 2009
    Płeć
    Wiek
    28
    Posty
    663

    Domyślnie Odp: Jakie zakończenia książek lubicie najbardziej? ;)

    Bardzo nie lubię zakończeń z serii "i nie wiadomo o co chodzi, bo autor chciał ambitnie spointować", typowych dla horrorów.

    Co do Sagi Wiedźmińskiej: co się stało z Ciri - ok, Triss, Jaskier, Zoltan, Dijkstra - ok, Sam ogół, Loża, sytuacja polityczna, etc - ok, ale cyrku z Geraltem i Yennefer wręcz nie zdzierżę. Taki... beznadziejnie uczuciowy, szczęśliwy, niejednoznaczny. Już bardziej by mi pasowało zakończenie z "Coś się kończy, coś się zaczyna".

    Jak na razie najbardziej zaskakujące zakończenia miała dla mnie"Pieśń Lodu i Ognia". W sumie to nawet nie tak całkiem całkiem zakończenia, ale ogólnie rozwiązania akcji. Młody Wilk, Ned Stark, ręka Jaime... Sporo tego było. Chociaż sądzę, że finał sagi będzie dużo gorszy, biorąc pod uwagę to martinowskie ukierunkowywanie sympatii czytelnika na dwójkę nie dość, że pozytywnych to jeszcze porządnych i odnoszących prawie same sukcesy postaci.

    Zło zwycięża - ok, ale nie w połączeniu ze śmiercią głównego bohatera. Preferuję raczej przejście na ciemną stronę mocy. Do ciasteczek.

    Główna postać ginie - a niech tam sobie ginie. Może będzie mi trochę smutno, ale jeżeli uśmiercenie wpłynie pozytywnie na jakość książki, to nie ma problemu. Ciężko mi zdefiniować to pozytywnie, ale chyba rozumiecie o co chodzi? xD

    Zabawne i przewrotne - niech żyje!
    Happy end - w książkach obyczajowych typu "Vice Versa", czy u Austen jak najbardziej, szkoda mi tam bohatera przez cały utwór, lub mnie on trochę irytuje, to powinno się na końcu coś zdarzyć, co doprowadzi do jego zmiany na lepsze.
    Za to kiedy mamy do czynienia z wspaniałym, szlachetnym, bezgrzesznym podmiotem (patrz np.: Eragon), to szczęśliwy koniec jest be.
    Całkiem inną kategorię stanowią książki dla dzieci - sięgając po takowe z góry zakładam ze będą łatwe, lekkie i przyjemne od deski do deski.

    "To był sen" - z takich czytałam w sumie tylko "Ferdynanda Wspaniałego", a to książka dla dzieci, więc...

    Edit
    Ej, czemu ta sonda nie jest wielokrotnego wyboru...? Jestem zbyt niezdecydowanym człowiekiem, żeby zaznaczyć jedno...
    Ostatnio edytowane przez Klaudia cD. ; 17-10-10 o 18:03

  6. #6
    Fan FNiN Awatar x3Firankax3
    Dołączył
    Jan 2010
    Płeć
    Posty
    837

    Domyślnie Odp: Jakie zakończenia książek lubicie najbardziej? ;)

    Takie, których kompletnie się nie spodziewam, jeśli w tym mieści się śmierć głównego bohatera, zło zwycięża, jest wtedy dobrze. Jeśli jest tajemnicze, też dobrze, ale to zależy w jakim stopniu. Zabawne - czasem, jeśli utwór pisany był patetycznie nie zawsze śmieszne zakończenia pasuje, choć czasem jest wręcz potrzebne, np. (mądre słowa). "Koniec i bomba, kto czytał ten trąba" - jakże często spotykane. Happy end do luźnych lekturek do poczytania dla zabicia czasu. Najbardziej lubię takie, gdzie odkryte tajemnice są tak zaskakujące, niespodziewane i wydają się łądnie dobranym, podsumowującym zakończeniem wszystkiego. Nienawidzę takich sytuacji, w których aż trzeba powiedzieć: "Ale badziewne zakończenie", naiwne i bez wyrazu.

  7. #7
    Zainspirowany FNiN
    Dołączył
    Jun 2010
    Płeć
    Wiek
    27
    Posty
    116

    Domyślnie Odp: Jakie zakończenia książek lubicie najbardziej? ;)

    Mimo wszystko - happy end rządzi. Ale najlepiej abym się wcześniej trochę o głównego albo innego bohatera bała, wzruszyła i w międzyczasie od czasu do czasu popłakała w poduszkę . Jak będzie zwrot akcji pod koniec to świetnie. Ale śmierć głównego bohatera - BROń BO?E! Potem bym miała doła przez pół dnia. Chyba że całość fabuły by mi to wynagrodziła.

  8. #8
    Zaciekawiony FNiN Awatar Grace-Laura
    Dołączył
    Feb 2010
    Płeć
    Posty
    41

    Domyślnie Odp: Jakie zakończenia książek lubicie najbardziej? ;)

    Ja zaznaczyłam ''Tajemnicze, dziwne, nietypowe'', bo to chyba lubię najbardziej w kryminałach. Wkurzył mnie trochę epilog w HP 7 ale nie jest tak do końca źle. Zakończenie ''Przed świtem'' jest straszne. Nie doszło do krwawej masakry? Zero wampirzych szczątków? Tych fajnie palących się stosików? Nie no, za słodziutko. Ogólnie zakończenie musi wpasować się w książkę. Przecież byłoby trochę dziwne, gdyby pod koniec jakiejś naiwnej leciutkiej książeczki dla nastolatek główną bohaterkę zmasakrował jakiś szaleniec. Najgorsze co można napisać to moim zdaniem: ''...i żyli długo i szczęśliwie z dwanaściorgiem dzieci...''.

  9. #9
    Zaciekawiony FNiN Awatar amnaese
    Dołączył
    Sep 2010
    Płeć
    Posty
    4

    Domyślnie Odp: Jakie zakończenia książek lubicie najbardziej? ;)

    Moim zdaniem, książka powinna się zakończyć w niespodziewanym momencie, zmuszając nas do wyobrażenia sobie zakończenia.
    "Wszystko przez tę idiotyczną nowość, którą odkrył u siebie - sumienie."
    Piszę poprawnie po polsku.

  10. #10
    Fan FNiN Awatar x3Firankax3
    Dołączył
    Jan 2010
    Płeć
    Posty
    837

    Domyślnie Odp: Jakie zakończenia książek lubicie najbardziej? ;)

    W lekkich książkach happy end oczywiście - jak najbardziej. Akcja kończy się, a my zadowoleni zamykamy ostatnią stronę i nie myślimy, nie zastanawiamy się nad treścią, zakończeniem, bo tak na prawdę ta "rozluźniająca książeczka" tego od nas nie oczekuje. Nie skłania do żadnych przemyśleń, nie budzi rozczarowań. Osobiście nie przepadam za czytaniem takich właśnie książek, co nie znaczy, że od czasu do czasu mi się zechce po nie sięgnąć. W poważniejszych, lepszych nie zawsze happy end mnie zadowala. Wionie zwyczajną chałą, jest krzywdą wyrządzoną dobrej książce. Czasem zdarza się, że happy end powiązany jest ze smutnym zakończeniem, co w efekcie daje tajemniczość. Powołam się do np. takiej Incepcji (tak, wiem, wiem, to jest film), gdzie niby wszystko kończy się szczęśliwie, ale... ale właśnie jest ale. Tym ale pozostaje tajemnica, która brzmi: a może to nadal sen? (film urywa się w niepożądanym momencie ;p). Film jednak zostawiam w spokoju. Powracam do książek.
    Kiedy pod tytułem jest napis tragedia, książka prawdopodobnie nie będzie zaskakująca. Śmierć głównego bohatera - niezbędna, a więc przewidywalna. Książki fantastyczne? O tu już lepiej. Mogą kończyć się różnie, a te różności występują w powyższej ankiecie. Obyczajowe? Jak lektury, to zwykle szajsowate. Podsumowując, najbardziej lubię tajemnicze zakończenia, czasem zabawne, ale przede wszystkim zaskakujące i niebanalne.

+ Odpowiedz w tym wątku
Strona 1 z 5 1 2 3 ... OstatniOstatni

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

     

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
Odwiedź nas na Google+!
wspiera nas:
©FNiN.eu 2006-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Developed by: Hern.as

Strona korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz,
by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku
zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Rekomendacje: Quizado.com - Symulator Familiady, zorganizuj swoją własną Familiadę