<
+ Odpowiedz w tym wątku
Strona 3 z 4 PierwszyPierwszy 1 2 3 4 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 35
  1. #21
    Zegix Awatar Zegarmistrz
    Dołączył
    Jan 2007
    Płeć
    Posty
    3,648

    Domyślnie Odp: Nauka programowania

    Hm... Mówię to z punktu widzenia totalnego laika, który ledwo co kojarzy cokolwiek z C++ i Pascala, ale mnie ten drugi język programowania pozwolił zaznajomić się z samym procesem programowania jako tako. To nie jest istotne, że składnia jest zupełnie inna, polecenia, komendy i inne bzdety też. Dzięki niemu mam w ogóle pojęcie, jak się pisze program, jak działają zmienne, warunki i jak to potem wszystko wykonać, żeby działało. On daje ogólne zasady tego wszystkiego i jak już się to zrozumie, przejście na inny język wydaje mi się być łatwiejsze. Jak ktoś jest na tyle rozgarnięty, żeby to pojąć i wyczuć, nie powinien mieć problemu z nauką innych języków, o. (inny=C++, bo jeszcze innych nie znam )

    Całkowitemu nowicjuszowi po prostu łatwiej skojarzyć, że żeby napisać linijkę tekstu i ją zakończyć potrzeba:
    writeln('tekst');

    a nie:
    std::cout<<"tekst"<<std::endl;

    Czy jakoś tak . (mówię, jestem całkowitym amatorem, bawię się w to tylko tyle, co w szkole)

    EDIT @ DOWN:
    Wiem, wiem, ale z tym std przykład wygląda bardziej dramatycznie .
    Ostatnio edytowane przez Zegarmistrz ; 27-03-11 o 23:40

  2. #22
    Fan FNiN Awatar acrobot
    Dołączył
    Mar 2008
    Płeć
    Posty
    969

    Domyślnie Odp: Nauka programowania

    Zeg: nie musisz robić "std::"
    Wystarczy, że na początku kodu napiszesz "using namespace std", a później możesz pisać np.
    cout << "jajco";
    i to wystarczy

    Jeśli chodzi o writeln - jej odpowiednikiem w C++ jest printf
    Czyli printf("tekst");
    Ważne, aby nawiasy były takie > ", a nie takie > '.
    Nawias ' obsługuje tylko char - pojedyńcze litery

    Nieważne, to było gadanie co do tego

    Pascal jest łatwy, nie zaprzeczę.
    Jednak jeśli ktoś rozpoczyna naukę, to najlepiej od algorytmu blokowego

    Jak dla mnie, złe nawyki na początku do niczego nie prowadzą

    Każdy powinien zacząć, jak mu odpowiada.
    Zacząłem od Pascala, bo słyszałem od innych, że prosty. Myślałem, że C++ to "magia"
    Nie, c++ jest łatwy. Wystarczy nauczyć się podstaw.
    Właśnie mój kolega(nie programował w Pascalu) zabiera się do C++ - kupił książkę, pomagam mu czasem, bardzo dobrze mu idzie
    Quidquid latine dictum sit, altum videtur.

  3. #23
    Zafascynowany FNiN Awatar Ariku
    Dołączył
    Mar 2011
    Płeć
    Wiek
    31
    Posty
    202

    Domyślnie Odp: Nauka programowania

    Ja bym powiedział, że Delphi jest bardzo fajne i łatwe
    Souls are soft and fluffy.

  4. #24
    Zafascynowany FNiN Awatar matek-1000
    Dołączył
    Jul 2009
    Płeć
    Wiek
    27
    Posty
    437

    Domyślnie Odp: Nauka programowania

    Teraz mogę powiedzieć że Python jest dobry na początek. Delphi, pascal i vb* to języki na wymarciu.

    Cytat Zamieszczone przez Silnia w Pythonie
    def silnia(n):
    <tab>if n == 0:
    <tab><tab>return 1
    <tab>else:
    <tab><tab>return n*silnia(n-1)
    silnia(100)
    Cytat Zamieszczone przez Liczby podzielne przez 3 od 0 do 1000 w Pythonie
    for l in range(1000):
    <tab>if l % 3 == 0:
    <tab><tab>print l
    Ostatnio edytowane przez matek-1000 ; 27-04-11 o 15:09
    Zobacz koniecznie!
    askme.semantiq.eu
    - This is a really simple tool, which can help you learn vocabulary via old school flash cards technique.
    Bonded Balls[/b] - Moja gra logiczna na androida. Proste zasady, lecz trudne poziomy

  5. #25
    Zainspirowany FNiN Awatar Excepto
    Dołączył
    Mar 2013
    Płeć
    Wiek
    22
    Posty
    91

    Domyślnie Odp: Nauka programowania

    Ja bym radził użyć javy z programem Greenfoot, Blue J lub Net Beans

  6. #26
    Antyspiskowiec Awatar kam193
    Dołączył
    Apr 2009
    Płeć
    Wiek
    27
    Posty
    2,967

    Domyślnie Odp: Nauka programowania

    Java jest brzydka. Dziwna. Dziurawa. I w ogóle. (czyt.: nigdy nie ogarnąłem, choć kilka razy próbowałem) Ale androidowe aplikacje bazują na Javie (chyba nieco modyfikowanej), więc jeśli ktoś idzie w tym kierunku to może cisnąć Javę. Z drugiej strony aplikacje na WP czy iOS pisze się w różnych pochodnych C, więc zaczęcie od C lub C++ też jest przydatne. Generalnie nie ma wcale takiegow ielkiego znaczenia, od czego się zaczyna - podstawy są w wielu językach podobne i pozwalają na poznanie uniwersalnych zasad rządzących programowaniem, takiego algorytmicznego podejścia do problemu. I dlatego poznanie jednego języka ułatwia poznanie innych. Oczywiście, lepiej jest zaczynać od języków "żywych" - raczej C lub C++ jako baz dla wielu popularnych języków, w ostateczności PHP, które nie generuje typowych skompilowanych aplikacji i może wywałać mylne ogólne wrażenie o programowaniu. Javy nie wprowadzałbym na pierwszy ogień, bo wg mnie przeraża wyglądem kodu. I osobiście uważam, że powinna być zmarginalizowana w użyciu apletów online i aplikacji pc, niech sobie zostanie na urządzeniach wbudowanych, mobilnych itd., ale od komputerów niech się trzyma z daleka.

    Z drugiej jednak strony nauka programowania na takich obiektach muzealnych jak Pascal też jest moim zdaniem nie najlepszym rozwiązaniem, szczególnie w szkołach - Pascal może nie jest trudny, ale wg mnie podobnie i C++ jest przyjazne, a do tego: a) ma niearchaiczne środowiska, b) jest częściej wykorzystywane w przyszłości. Moim zdaniem jeśli uczymy w szkołach programowania Pascalem, to wywołujemy w uczniach wrażenie, że programowanie to totalna czarna magia i odbywa się w czarnych okienkach konsol w tajnych podziemnych bazach, gdzie programiści odprawiają mroczne rytuały przed ścianami monitorów komputerów sterujących wszechświatem. C++ też pozostwaia wrażenie czarnej magii u nie-informatyków, ale przynajmniej nie ma tam mrocznych rytuałów. Programista powinien się choć trochę z Pascalem zetknąć, ale pisanie aplikacji w C++ w Code::Blocksie jest dużo wygodniejsze niż Pascal w Turbo Pascalu (czy tam Free Pascalu, z tego drugiego nigdy nie korzystałem, ale na obrazkach wygląda podobnie). Wydaje mi się, że nie-informatyków raczej nie powinno się straszyć konsolowymi środowiskami do Pascala - jeśli wybierze się inne środowisko - ok, choć C++ jest przydatniejszy.
    Ostatnio edytowane przez kam193 ; 19-09-13 o 21:46
    Dobranoc.
    Doba powinna trwać 30 godzin!

    Skargi, prośby, odwołania do mnie - poradnik > > >
    - [...] Eee... A co znaleźliśmy?
    - Zobaczysz. Idziemy do pałacu. Sprowadź Anguę, może być nam potrzebna. I przygotuj nakaz rewizji.
    - To znaczy młot, sir?

    Vimes i Marchewa,
    Na glinianych nogach, T. Pratchett

  7. #27
    Zainspirowany FNiN Awatar Excepto
    Dołączył
    Mar 2013
    Płeć
    Wiek
    22
    Posty
    91

    Domyślnie Odp: Nauka programowania

    Naprawdę jak się popatrzy to jawa i C++ są podobne co do kodu ale są jednak jakieś małe różnice. Chodzi mi oto, że te dwa programy wymienione wcześniej (Greenfoot, Blue J) ułatwiają programowanie naprzykład zamiast pisać tego w notatniku. Gdyż gdy się pisze jakąś komendę to bierze to w oznaczony kolor i łatwiej jest rozróżnić co idzie gdzie.

  8. #28
    Zegix Awatar Zegarmistrz
    Dołączył
    Jan 2007
    Płeć
    Posty
    3,648

    Domyślnie Odp: Nauka programowania

    Ale tak działa niemalże każde środowisko programistyczne, a takie znajdziesz dla niemalże każdego języka... Więc twierdzenie, że Java jest warta polecenia, bo koloruje składnie jest kiepskie.

  9. #29
    Zagorzały Fan FNiN Awatar Dziobal
    Dołączył
    Jun 2009
    Płeć
    Wiek
    30
    Posty
    1,341

    Domyślnie Odp: Nauka programowania

    IMO programowanie w szkołach to jest kpina, żart i groteska. Jak cała informatyka generalnie rzecz biorąc. Jak cała edukacja w sumie.

    Ja uczyłem się programować na mikrokontrolerach - samemu, używając googli i tak dalej. Jak wszyscy w sumie. Teraz zacząłem dwa fajne kursy z wykładami i tak dalej - bardzo sensownie poprowadzone, dzięki czemu mogę nadrobić dziury w podstawach. Generalnie uważam, że o wiele szybciej można się nauczyć od kogoś, niż samemu. Przyjemniej jest.

  10. #30
    Zegix Awatar Zegarmistrz
    Dołączył
    Jan 2007
    Płeć
    Posty
    3,648

    Domyślnie Odp: Nauka programowania

    Cytat Zamieszczone przez Dziobal Zobacz posta
    IMO programowanie w szkołach to jest kpina, żart i groteska. Jak cała informatyka generalnie rzecz biorąc. Jak cała edukacja w sumie.
    Ciężko się nie zgodzić, niestety...

    Mimo wszystko jednak, nauka programowania w dużej mierze opiera się na samodzielnym zdobywaniu wiedzy, eksperymentowaniu, rozwijaniu skilla. I tak, takiego "mentora" jest mieć bardzo dobrze, który podpowie, wytknie błędy i naprowadzi, ale wciąż jednak to jest bardzo "samodzielna" gałąź... Umiejętności.

    Prawie wszyscy programiści, których o to spytasz, powiedzą, że są samoukami. Przynajmniej w moim przypadku tak było.

    Co to za kursy? Jakieś edX, Codeacademy?

+ Odpowiedz w tym wątku
Strona 3 z 4 PierwszyPierwszy 1 2 3 4 OstatniOstatni

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

     

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
Odwiedź nas na Google+!
wspiera nas:
©FNiN.eu 2006-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Developed by: Hern.as

Strona korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz,
by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku
zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Rekomendacje: Quizado.com - Symulator Familiady, zorganizuj swoją własną Familiadę